Komentarz po sesji giełdowej - 04.10.2010r.

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Dzisiejszą sesją na poważnie rozpoczęliśmy nowy miesiąc. A ponieważ końcówka września była wzrostowa to otwarcie października połączone z bliskością tegorocznych rekordów zachęcało do agresywniejszych zakupów.

Początek był jednak minimalnie zaskakujący, bo WIG20 osunął się poniżej poziomu 2600 pkt., ale spadek był na tyle niewielki, że nie mógł wprowadzić żadnych obaw. Powrót na wysokość piątkowego zamknięcia zajął bykom kilka godzin, jednak końcówka należała już tylko do popytu, który umieścił indeks najwyżej od września 2008 roku.

Trudno powiązać dzisiejsze zachowanie parkietu z konkretnymi danymi makro. Nie było ich wiele, a te które były nie były specjalnie istotne. Zamówienia w amerykańskim przemyśle spadły co prawda odrobinę bardziej niż oczekiwano, bo o 0,5 proc., ale pamiętając piątkowy niezły odczyt indeksu ISM-produkcja nikt tym spadkiem się nie przejął. Z kolei indeks podpisanych umów kupna domów w USA w skali miesiąca wzrósł o 4,3 proc., jednak nie można go traktować jako wyznacznika trendu na rynku nieruchomości, bo jest on mało miarodajny i rośnie dopiero drugi miesiąc z rzędu po solidnym załamaniu, gdy zakończono program dopłat do nowych nieruchomości. Jedyną ciekawostką w tych danych była informacja, że ilość domów wystawionych na sprzedaż w stosunku do ubiegłego roku spadła o 18,5 proc. Inna sprawa, że przy rekordowo niskim średnim koszcie 30-letniego kredytu na poziomie 4,32 proc. zainteresowanie kupnem w normalnych warunkach powinno być zdecydowanie większe.

Zobacz także serwis: Kredyty

Warto też zwrócić uwagę na strukturę wzrostów bijącego dziś rekordy warszawskiego parkietu. W znacznej mierze wynika on z zaangażowania kupujących w bank PEKAO, który zyskał ponad 4 proc. Łącząc to z ponad 0,5 mld obrotem narzuca się podobieństwo z ostatnimi zwyżkami innego giganta bankowości PKO BP. Najwidoczniej rynek doszedł do wniosku, że dalsza gra pod dywidendę PKO BP jest już dość droga, ale skoro ma zyskiwać lider to cały sektor finansowy nie pozostanie w tyle i warto doważyć się w „żubrze”. Takie selektywne zainteresowanie spółek z jednego sektora jest o tyle pozytywne, że może sugerować różnych inwestorów, którzy nie będą nastawieni na realizację zysków na tym samym poziomie.

Polecamy: Rynek finansowy

Osiągnięcie rekordów na fiksingu nie do końca pozwoliło na uruchomienie całego czekającego w pogotowiu kapitału spekulacyjnego, więc jutro należy oczekiwać wzmożonego popytu, który może zaprowadzić nas jeszcze kilkanaście punktów wyżej. Uważać należy na znalezienie się WIG20 na górnym ograniczeniu miesięcznego trendu wzrostowego, co w połączeniu z trwającym od kwietnia trendem bocznym zmusza do zwrócenia szczególnej uwagi na dzisiejsze minima. Ich wyłamanie będzie oznaką kolejnego niezdecydowania inwestorów.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...