Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

Obligacje skarbowe jedną z najlepszych inwestycji w tym roku

Jedną z najlepszych inwestycji wśród głównych klas aktywów finansowych okazują się w tym roku obligacje rządowe. Jak podaje Bank of America Merrill Lynch, od początku stycznia ich globalny indeks wzrósł o 5,7%, podczas gdy mierzący koniunkturę na globalnym rynku akcji indeks MSCI World spadł w tym samym czasie o ponad 4%. Szczególnie udany dla obligacji jest ostatni okres – rekordowo niską rentowność, która zachowuje się odwrotnie niż ceny, obserwowano w ostatnich dniach w przypadku obligacji niemieckich (wczoraj po raz pierwszy rentowność 30-latek spadła poniżej 3%), a najniższą od 16 miesięcy w przypadku amerykańskich.

Wysoki popyt na rządowe papiery jest zwykle charakterystyczny dla ostatniej fazy ożywienia oraz fazy spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wszystko to obserwujemy od kilku miesięcy. Następna w cyklu powinna być recesja, ale na razie ekonomiści są jednak przekonani, że aż tak negatywny scenariusz się nie sprawdzi.

Polecamy: Rynek finansowy

Zagrożenia jednak są i po jednodniowym wyskoku rynki akcji na Zachodzie, jak i w Warszawie, wczoraj spisywały się już znowu słabiej. Istotne dla nich, jak i dla ogólnej oceny koniunktury, mogą być publikowane dziś w USA dwa raporty, których zadaniem jest wyprzedzać teraźniejszość . Mowa o indeksie wskaźników wyprzedzających liczonym przez Conference Board oraz indeksie koniunktury w rejonie Pensylwanii podawanym przez oddział Fed z Filadelfii. Ostatnie ich wartości były najniższe, odpowiednio, od ponad i blisko roku, ale oczekuje się, że dzisiejsze odczyty będą nieco korzystniejsze.

Rynki nieruchomości

Liczba wniosków o kredyty hipoteczne wzrosła w USA w ubiegłym tygodniu o 13%, co jest największym skokiem od ośmiu tygodni. Nie znaczy to jednak, że pojawiło się więcej chętnych na zakup nieruchomości i rynek ten ma szansę na niewielkie choć ożywienie. Przeciwnie – liczba wniosków dotyczących pożyczek na nowe zakupy spadła o 3,4%, a wzrost w całości wynika z większej liczby wniosków o refinansowanie spłacanych już kredytów.

Ta ostatnia zwiększyła się aż o 17% i osiągnęła poziom najwyższy od maja 2009 r. W całej puli wniosków te dotyczące refinansowania miały już ponad 81% udział, najwyższy niemal od początku zeszłego roku.

Ci mieszkańcy USA, którzy mają już kredyty na domy, skwapliwie korzystają z oferowanego przez banki oprocentowania najniższego co najmniej od początku lat 90. (dla kredytów 30-letnich wynosi ono teraz ok. 4,6% przy stałej stopie) i zamieniają je na tańsze. Reszta boi się zaś dużych zobowiązań, bo sytuacja gospodarcza jest niepewna, a bezrobocie wysokie.

Zobacz także: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...