Węgierska spirala strachu

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Rozgrywka polityczna na Węgrzech, w ramach której ze strony rządowej pojawiło się ostrzeżenie przed możliwą powtórką w tym kraju greckiego scenariusza (czyli de facto pojawienie się groźby niewypłacalności) stała się nieoczekiwanie kluczowym wydarzeniem w skali globalnej.

Mocna reakcja rynków finansowych, ze zniżką euro poniżej 1,2 USD, silną przeceną aktywów z rynków wschodzących, wyprzedażą surowców i obligacji korporacyjnych, potwierdza umacnianie się obaw inwestorów związanych z kondycją finansów publicznych państw europejskich.

Przypomnijmy, że konsekwencje tego mogą być dwojakiego rodzaju. W pierwszym względzie chodzi o ewentualną niewypłacalność części krajów, która pociągałaby za sobą straty dla instytucji finansowych i byłaby dla nich poważnym ciosem po kryzysie z 2008 r.. W drugim aspekcie — o wpływ złego stanu finansów publicznych i konieczności walki o ich poprawę na ożywienie gospodarcze.

Analitycy stopniowo już zaczynają obniżać prognozy wzrostu dla amerykańskiej gospodarki. Pojawiają się ostrzeżenia, że coraz bardziej realny staje się scenariusz zakładający cofnięcie się koniunktury po okresie poprawy, związanej przede wszystkim z efektem niskiej bazy porównawczej.

Cała sytuacja najmocniej na razie odbija się na posiadaczach kredytów walutowych. Frank szwajcarski znów kosztuje 3 zł i co gorsza nie widać na razie symptomów zakończenia ruchu w górę. Takie zachowanie szwajcarskiego pieniądza to szansa dla tych, którzy myślą o zadłużeniu się w walucie.

Zobacz też serwis: Kredyty

Zwróć uwagę:

  • Zaostrzają się obawy przed załamaniem na chińskim rynku nieruchomości
  • Ostrzeżenie przed powtórki greckiego scenariusza na Węgrzech jest dla inwestorów potwierdzeniem powagi problemów z finansami publicznymi na świecie

Rynki nieruchomości

W ciągu kilku kolejnych kwartałów ceny nieruchomości w Chinach mogą spaść o 20-30% - zapowiadają specjaliści z Barcklays Capital. Jednocześnie przekonują, że taka zniżka nie spowoduje twardego lądowania gospodarki, czy też kłopotów dla sektora finansowego. Przyczyną załamania cen mają być dalsze działania władz chłodzące koniunkturę na rynku nieruchomości.

Takie przekonanie znajduje potwierdzenie w zapowiedziach rządu, który chce ograniczyć możliwości zaciągania drugiego kredytu hipotecznego. Tym samym mamy kolejny sygnał wskazujący, że wcześniej podejmowane kroki oceniane są jako mało skuteczne.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Coraz bardziej oceny dotyczące sytuacji na chińskim rynku nieruchomości przypominają to, co miało miejsce przed kryzysem na dojrzałych rynkach w 2007 r. Wszyscy widzieli zagrożenie załamaniem koniunktury, ale niesłusznie bagatelizowali wpływ tego na gospodarkę i sektor finansowy.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...