Dalszych spadków nie da się uniknąć

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
inforCMS
Amerykański parkiet wciąż zachowuje się konsekwentnie – chce faktów, a nie nadziei. Dlatego w czwartek optymizm związany z większymi środkami budżetowymi przeznaczonymi na ratowanie sektora finansowego przegrał ostatecznie z pesymizmem, jaki niosły ze sobą dane gospodarcze.

Trudno mieć wątpliwości, że ostatnie sesje miały charakter ruchów powrotnych po przełamaniu silnych wsparć, a w przyszłości rynki akcji czekają dalsze zniżki. Takie oczekiwania potwierdza pierwsza część piątkowych notowań, gdzie europejski DJ Stoxx 600, podobnie jak wczoraj amerykański S&P 500, wraca do tegorocznego minimum. Przypadek naszej giełdy jest trochę inny.

Dwa ostatnie dni pokazały, jak niewiele trzeba, żeby w ciągu kilkunastu minut obraz rynku zmienił się diametralnie. W środę w krótkim czasie nic nie zostało z dużego wzrostu, wczoraj w podobnym tempie udało się mocno wywindować indeksy. Przyczyną takich zmian było oczekiwanie dotyczące przebiegu sesji w Ameryce. To potwierdza, że po okresie, kiedy inwestorzy byli wpatrzeni w kurs złotego i oderwaliśmy się nieco od wydarzeń na światowych parkietach, wraca czas mocniejszych związków. Na gwałtowność ruchów cen akcji wpływ ma także koncentracja obrotów na kilku największych spółkach, jak również psychologiczne oddziaływanie wydarzeń na rynku terminowym na postrzeganie akcji. Wczoraj w wyniku zamykania krótkich pozycji kurs kontraktów na WIG20 podniósł się aż o 6%.

Pod względem danych gospodarczych czwartek był zły dla rynków, bo większość podawanych informacji rozczarowała. To, że generalnie są złe można zrozumieć i nikt się nie spodziewa gwałtownej poprawy. Jednak to, że nadal wypadają gorzej od znacznie zredukowanych przez analityków oczekiwań to duże rozczarowanie. Tak było w czwartek z indeksami nastrojów konsumentów i przedsiębiorców w strefie euro, z cenami domów w Wielkiej Brytanii, a w Ameryce z zamówieniami na dobra trwałego użytku, liczbą nowych bezrobotnych i sprzedażą domów na rynku pierwotnym. To tylko potwierdza, że nie ma powodów do fundamentalnych zakupów akcji.

Kończący się tydzień trzeba traktować jako test po tym, jak S&P 500 przełamał długoterminowe wsparcie na wysokości 800 pkt. Szybkie anulowanie tego sygnału sprzedaży niosłoby ze sobą pozytywne przesłanie. Tak się jednak nie stało. Zatem trzeba się wciąż liczyć, że jesteśmy na etapie poprzedzającym przyspieszenie zniżek. S&P 500 ma otwartą drogę do 650 pkt, nasz WIG przynajmniej do 18,5 tys. pkt, a europejski DJ Stoxx 600 zaatakuje zapewne udanie dołek internetowej bessy, do którego dziś przed południem się zbliżył. O pogarszających się nastrojach w USA świadczyły wczorajsze zapowiedzi Goldman Sachs spadku S&P 500 rzędu 15% w krótkim terminie.

Przyszły tydzień będzie więc stał pod znakiem oczekiwania na pogłębienie zniżek. Będzie to też czas publikacji dużej ilości danych gospodarczych – w USA między innymi dotyczących wydatków konsumenckich, sytuacji na rynku pracy, aktywności w sferze usług i w przemyśle.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...