Miało być strasznie, a nie było

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
inforCMS
Wygasająca w piątek grudniowa linia instrumentów pochodnych na całym świecie była tematem, który od początku tygodnia był w centrum uwagi inwestorów. Zmniejszenie dopuszczalnych zmian kursów cen akcji i kontraktów terminowych przez GPW na piątkowej sesji miało na celu ograniczenie zmienności i wyeliminowanie dziwnych ruchów cen i indeksów.

W zasadzie cała dzisiejsza sesja ograniczała się do wyczekiwania inwestorów na ostatnie dwie godziny handlu, które zadecydowały o wyniku sesji. Do godziny 15.00 obroty walorami największych spółek wyniosły zaledwie 335 mln złotych. Ostatnia godzina sesji przyniosła znaczny wzrost zmienności, który okazał się jednak mniejszy niż zakładano. Gra popytu z podażą doprowadziła do wahań indeksu WIG20, który ostatecznie zakończył sesję spadkiem o -0,70%. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły 0,56% i 0,34%.

Poza wewnętrznymi rozgrywkami na GPW, warto zwrócić uwagę na to, co wydarzyło się przed sesją na Wall Street i z pewnością odbije się na zachowaniu naszego rynku w poniedziałek. Prezydent USA George W. Bush powiedział w piątek, że rząd zapewni amerykańskim firmom samochodowym pomoc finansową i przeznaczy 17,4 mld dolarów dla zmagającego się z kryzysem przemysłu samochodowego, a koncerny General Motors i Chrysler uzyskają natychmiastowy dostęp do środków. Amerykańscy gracze przyjęli z optymizmem plan pomocy i nie wykorzystali tej informacji, jako pretekst do realizacji zysków, co jest dobrym prognostykiem przed nadchodzącym tygodniem.

Ze względu na szczególną specyfikę mijającego tygodnia, ma on ograniczoną wartość prognostyczną. Indeks WIG20 nadal oscyluje w okolicy 1800 punktów i dwie sesje, które odbędą się w przyszłym tygodniu na GPW nie powinny wiele zmienić w obecnie panującym obrazie rynku. Aktywność inwestorów przed świętami będzie mocno ograniczona, co było widoczne na naszym rynku już w końcówce tego tygodnia. Plan pomocy dla sektora motoryzacyjnego powinien poprawić nastroje w nadchodzących tygodniach, jednak niewielka liczba sesji sprawia, że ten proces nasz rynek może odczuć w niewielkim stopniu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...