Dane GUS – będzie mniej nowych mieszkań

Emil Szweda
rozwiń więcej
inforCMS
Opublikowane dane GUS potwierdzają trendy zarysowane w budownictwie mieszkaniowym od kilku kwartałów. Deweloperów czeka chudy okres.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w okresie styczeń-lipiec jest wyższa o 7,1 proc. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ale jeszcze miesiąc temu było to o 9,7 proc. więcej – przewaga roku 2009 nad 2008 szybko topnieje i zapewne przed końcem roku nie będzie jej już wcale. Można sądzić, ze 2008 r. był rekordowym pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku także ze względu na zmiany w prawie od 2009 r. (od stycznia oddanie do użytku domów i mieszkań możliwe jest tylko po uzyskaniu świadectwa energetycznego. Dlatego w końcówce ub.r. inwestorzy przyspieszali tempo oddawania mieszkań i domów, aby uniknąć kosztów i formalności związanych z nowym obowiązkiem). Wyższa liczba mieszkań i domów budowanych obecnie to tylko ślad minionej koniunktury – dokańczane są projekty, których budowę rozpoczęto w 2007 i 2008 roku.

Liczba budów rozpoczętych spadła o 28 proc., a wydanych pozwoleń na budowę o 22,9 proc. Przy czym nowe projekty ograniczają głównie deweloperzy – liczba nowych budów rozpoczętych przez nich spadła w tym samym okresie (styczeń-lipiec 2009) o 52 proc., a liczba wydanych dla nich pozwoleń na budowę spadła o 36,3 proc. To zapowiedź chudych miesięcy dla branży w 2010 roku.

Natomiast inwestorzy indywidualni nie zwolnili tempa aż tak mocno. Oddano 1,1 proc. mniej mieszkań (domów) niż przed rokiem, liczba wydanych pozwoleń spadła o 10,4 proc., a liczba rozpoczętych budów o 9,7 proc. Spadek cen materiałów budowlanych i robocizny jest przez wielu indywidualnych inwestorów uważany za korzystny, stąd nie czekają oni – tak jak deweloperzy – z rozpoczęciem budowy na powrót koniunktury. Deweloperzy potrzebują koniunktury gospodarczej, by na niej zarabiać, zaś dla inwestorów indywidualnych dekoniunktura jest sprzymierzeńcem. Warto odnotować, że do końca lipca inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 55 tys. mieszkań, a deweloperzy zaledwie 20,8 tys. Z tych liczb można odczytać utrzymujące się zainteresowanie budową własnych domów jednorodzinnych i zdecydowany spadek zainteresowania posiadaniem własnego, nowego mieszkania.

Rynek mieszkań w Polsce

styczeń-lipiec 2009

zmiana r/r

mieszkania oddane do użytku

89 851

+7,1 proc.

wydane pozwolenia

107 055

-22,9 proc.

rozpoczęte budowy

80 740

-28 proc.

Źródło: GUS
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...