Publikacja PKB w strefie euro

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
W Europie najistotniejszymi danymi będą w środę informacje o dynamice PKB w strefie euro. Analitycy szacują, że w I kw. gospodarki 16 krajów posługujących się wspólną walutą skurczyła się o 4,8 proc. r/r.

Po wtorkowym spadku o 2 proc. główne indeksy nowojorskiej giełdy znalazły się na najniższych poziomach od dwóch miesięcy. Żadna branża nie oparła się przecenie, na wartości straciły walory 92 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, a na wyprzedaży akcji najmniej ucierpiał sektor ochrony zdrowia. Zwrot nastrojów nie został wywołany ani przełomową wiadomością ani danymi makroekonomicznego – inwestorzy wycofują się z rynku przed rozpoczęciem publikacji wyników kwartalnych przez spółki, których wartość w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie rosła.

Wiadomo, że nie tylko w USA i Japonii zyski firm kurczą się w tempie kilkudziesięciu procent rok do roku, a w połączeniu z faktem, że na giełdach dość długo panował optymizm, sprawił, że współczynniki ceny do zysku znajdują się jeszcze grubo powyżej recesyjnych poziomów. Niemal każda recesja ubiegłego wieku kończyła się, gdy wskaźnik cena/zysk spadał poniżej 10. Na świecie można znaleźć rynki, gdzie ten warunek jest już spełniony, np. Rosja, ale póki co należą one raczej do wyjątków.

We Włoszech, po kilku miesiącach względnego spokoju na rynkach finansowych, spotkają się dzisiaj głowy największych potęg gospodarczych świata – grupy G8. Przy tej okazji omawiane będą kwestie nowych regulacji prawnych systemu finansowego mające na celu ograniczenie ryzyka podejmowanego przez instytucje, lecz najciekawsza będzie prawdopodobnie prezentacja stanowiska poszczególnych krajów w sprawie pozycji dolara. Chiny, Rosja, a ostatnio także Indie, czyli państwa kontrolujące olbrzymie rezerwy walutowe, wyrażają zaniepokojenie przyszłą kondycją amerykańskiej waluty, lecz póki co, za namową USA, nie podejmują drastycznych kroków i w dalszym ciągu kupują amerykańskie obligacje.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...