Wskazówki dla tych, którzy chcą zainwestować w złoto

Inwestorzy, który dopiero chcą zainwestować w złoto powinni wiedzieć o sposobach, miejscach zakupu i ryzyku, które wiąże się z takim przedsięwzięciem. Każdy kto chce działać w tym segmencie powinien także zwrócić uwagę na prognozy analityków.

Zaczynając przygodę z inwestowaniem w żółty metal ważne jest, by zapoznać się i oswoić zarówno z podstawowymi informacjami dotyczącymi samego złota, jak i zasadami inwestycji, specyfiką rynku złota, rynkowymi trendami. Istotnym jest również posiadanie wiedzy o sposobach i miejscach zakupu, ryzyku, jakie wiąże się z taką inwestycją oraz prognozami analityków.

Czy wiesz, że.. Do oznaczania stopnia zawartości złota w stopie, stosuje się wartości liczbowe. Zgodnie z nimi w najpopularniejszej w Polsce próbie złota – 0,585, zawiera się 0,585 g czystego złota w 1 gramie stopu. Oznacza to, iż reszta wagi złota tej próbie to 0,415 g innych metali. Mają one decydujący wpływ na ostateczną twardość i kolor wyrobu.

Ziarnko do ziarnka…

Zanim zdecydujemy się zainwestować w złoto zastanówmy się, jakie środki chcemy i możemy przeznaczyć na ten cel. Inna kwota konieczna jest bowiem do zakupu sztabki złota o wadze kilku gramów czy złotej monety, aniżeli inwestycji w lokatę strukturyzowaną czy certyfikat.

Polecamy: Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Kolejną kwestią determinującą wybór formy inwestycji jest nasza wiedza i znajomość specyfiki inwestowania. Jeśli jesteśmy już doświadczeni i biegle poruszamy się po meandrach rynku finansowego i jego instrumentów, możemy pokusić się o bardziej wyrafinowaną formę lokowania naszych środków w kruszec. Wybór mamy szeroki. Możemy ponadto sami dokonać analizy sytuacji na rynku złota oraz wśród firm działających w tej branży i zdecydować, czy chcemy zakupić akcje jednej z nich.

Gdy jednak posiadana przez nas wiedza na ten temat jest znikoma, nigdy wcześniej nie podjęliśmy prób inwestowania pieniędzy i nie czujemy się pewnie w świecie akcji, funduszy czy certyfikatów, warto zgłosić się do firmy doradztwa finansowego czy funduszu inwestycyjnego. Wówczas specjaliści doradzą nam, pokierują i pomogą wybrać odpowiedni produkt. Jeśli natomiast nie mamy ochoty korzystać z pomocy, najprostszym sposobem inwestycji w złoto będzie zakup sztabki lub monety.

Posiadają one dodatkowo wartość kolekcjonerską, która w niektórych przypadkach przewyższa nawet kilkaset procent wartość zakupu. Forma ta jest bardzo ciekawa, ponieważ oprócz czysto finansowego aspektu monety często ich kolekcjonowanie staje się hobby na całe życie.

Ważnym zagadnieniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy inwestycji w żółty metal, jest jego cena. Ostrożnie podchodźmy do informacji o ogromnych zyskach, które można osiągnąć w wyniku bardzo wysokiej i wciąż rosnącej ceny złota. Po pierwsze należy uświadomić sobie, że podobnie jak kursy akcji, cena złota podlega cyklom. Oznacza to, iż wiele osób daje się ponieść „instynktowi stadnemu” i kupuje złoto na tzw. górce, czyli po bardzo wysokiej cenie.

Następnie zacznie ona spadać, a wizja zysków odejdzie w dal. Zarobią wówczas głównie doświadczeni inwestorzy, którzy dzięki stałemu śledzeniu sytuacji na rynku złota, dostrzegli jego potencjał kilka lat wcześniej i wtedy też w nie zainwestowali. Jeśli natomiast dostrzegą sygnały obniżki cen – zaczną realizować zyski. Ważne jest zatem, by trafić z inwestycją w odpowiedni moment, co bez wątpienia wymaga znajomości sytuacji na rynku złota i jej stałego monitorowania.

Po drugie zmiany cen kruszcu porównywane procentowo do okresów minionych – nie są miarodajne, jeśli nie uwzględnimy w nich zmian poziomu kursu dolara. Nie zapominajmy bowiem, że cena złota wyrażana jest właśnie w amerykańskiej walucie. Poniższy przykład ilustruje wpływ kursu USD na realny wzrost cen metalu.

Cena jednej uncji złota 28 lutego 2007 roku wynosiła 677,00 USD
Cena jednej uncji złota 29 lutego 2008 roku wynosiła 969,00 USD

Wartość jednej uncji złota wzrosła zatem o 43,2 proc., ale…

Kurs dolara 02 marca 2007 roku wynosił 2,96 zł
Kurs dolara 29 lutego 2008 roku wynosił 2,31 zł

Wartość dolara spadła zatem o 21,9 proc. Po odjęciu od siebie dwóch otrzymanych wartości (43,2 proc. - 21,9 proc.) widać wyraźnie, że realny zysk na złocie po uwzględnieniu spadku wartości dolara, wyniósł 21,3 proc., a nie 43,2 proc. 

Polecamy: Jak bezpiecznie inwestować za granicą

Daje to aż 50 proc. różnicy wobec tego, co wynika z samego wzrostu cen. Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę kursu dolara i będziemy opierać się jedynie na nominalnych wartościach i eksponowanych wzrostach cen złota, możemy się rozczarować osiągniętymi zyskami, które niewątpliwie będą niższe, niż te spodziewane.

ABC inwestowania w złoto

Gdy ostatecznie zdecydujemy się na inwestycję w złoto, ocenimy nasze możliwości finansowe i określimy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Wybierzemy odpowiadającą nam formę inwestycji.

- Złoto w postaci „fizycznej”, czyli sztabek i monet, możemy kupić w oddziałach NBP, w sklepach internetowych, na internetowych aukcjach (np. na Allegro.pl), w kantorach i lombardach czy u jubilerów zajmujących się jego skupem i sprzedażą. Jeśli chodzi o zakup złota w postaci papierowego dokumentu, który potwierdza nabycie kruszcu, do wyboru mamy banki, TFI (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) - zarówno polskie jak i zagraniczne, Giełdę Papierów Wartościowych oraz biura maklerskie, specjalizujące się w transakcjach walutowych – podpowiada Maciej Bitner, analityk Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Krok po kroku

1. Zapoznajmy się – choć odrobinę – z rynkiem złota, sytuacją na nim oraz samym złotem
2. Określmy, ile środków możemy przeznaczyć na inwestycję
3. Wybierzmy odpowiadającą nam formę inwestycji
4. Przeanalizujmy realne wzrosty ceny złota, by nasza inwestycja przyniosła nam oczekiwane zyski
5. Gdy nie czujemy się na siłach – odwiedźmy specjalistów, którzy pomogą nam zainwestować
6. Pamiętajmy, że zaleca się powszechnie, by złoto stanowiło kilkanaście procent portfela inwestycyjnego
7. Nie sugerujmy się ślepo modą i trendami. Bądźmy świadomi turbulentności rynku oraz otoczenia. Nic bowiem nie jest pewne!

Opracowanie: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...