Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Plan rozwoju eksportu
Aby skutecznie konkurować o unijną dotację konieczne jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

Informacje ogólne

W chwili obecnej trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach tej rundy aplikacyjnej przewidziano do rozdysponowania wśród przedsiębiorców kwotę w wysokości 206 mln PLN. Przypomnijmy – działanie 6.1. POIG wspiera MŚP w realizacji projektów mających na celu zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

Aplikowanie o środki unijne w „Paszporcie do eksportu” odbywa się w dwóch etapach. Podczas pierwszego etapu wnioskodawcy wypełniają wniosek o dofinansowanie na przygotowanie tzw. Planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu decyzji o pozytywnej weryfikacji przygotowanego planu, wnioskodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie dla II etapu, który obejmuje wdrożenie planu w życie. Wniosek powinien zostać wypełniony w „Generatorze wniosków” – aplikacji służącej do aplikowania o środki w ramach właściwej rundy aplikacyjnej.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wnioski o dofinansowanie muszą zostać wypełnione w Generatorze wniosków. W innym przypadku nie będą rozpatrywane i zostaną wyłączone z procesu oceny.

Wniosek o dofinansowanie dostarczamy do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej w wersji papierowej i elektronicznej (format PDF). Do wnioski załączamy wszystkie wymagane załączniki wskazane we wzorze wniosku. Wersja papierowa wniosku powinna być spójna z jego wersją elektroniczną.

Wniosek na przygotowanie Planu rozwoju eksportu (etap I) – wymogi formalne

Niosąc się z zamiarem aplikowania o środki unijne na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie możemy zapominać o kilku zasadniczych wymogach formalnych, które musi spełnić przygotowywana przez nas dokumentacja aplikacyjna.

Po pierwsze, co podkreśla instytucja organizująca konkurs, składana przez nas dokumentacja aplikacyjna powinna zawierać informacje, które umożliwią dokonanie pełnej oceny i możliwość udzielenia wsparcia. Pamiętajmy, zatem aby wniosek wypełniać starannie, w zgodzie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie. Przed przygotowaniem dokumentów powinniśmy także, za radą PARP, zapoznać się z dokumentacją programową, tzn. „Szczegółowym opisem priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka” oraz „Przewodnikem po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach PO IG”. Tym nie mniej zasadnicze źródło informacji dla potencjalnych wnioskodawców działania 6.1 stanowi Regulamin przeprowadzania konkursu, który zawiera m.in. sposób wnioskowania o wsparcie w ramach danej rundy aplikacyjnej, miejsce i termin składania dokumentacji aplikacyjnej, sposób oceny itd.

Wszystkie te dokumenty znajdują się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalnych Instytucji Finansujących.

Kolejne wymogi dotyczące przygotowania dokumentów aplikacyjnych zostaną przedstawione w II części artykułu.

Porównaj: Z paszportem po unijną dotację

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...