Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Michał Tchórzewski
Kierownik działu audytów SmartConsulting
rozwiń więcej
Kredyt technologiczny
Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Kredyt Technologiczny, zaciągnąć można w kilkunastu bankach komercyjnych, m.in. w Banku Millenium i BPH. Co do zasady jest to zwykły kredyt inwestycyjny, przy czym oprocentowanie tego kredytu nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki, a warunki jego udzielania nie mogą być mniej korzystne niż przy innych kredytach inwestycyjnych. 

Premię Technologiczną zaś, można otrzymać po spełnieniu kilku warunków i jest ona dofinansowaniem przekazywanym kredytobiorcy jako umorzenie części jego zobowiązania.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Warunki ubiegania się o kredyt i premię technologiczną

Oto jak wygląda w ogólności proces ubiegania się o kredyt i premię technologiczną:

1. Po zweryfikowaniu swoich potrzeb inwestycyjnych firma składa wniosek o kredyt technologiczny w jednym z banków komercyjnych. Wraz z tym wnioskiem firma może od razu złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej, chociaż może go złożyć także w późniejszym okresie. Bank komercyjny ma na ocenę wniosku kredytowego 60 dni, zaś wniosek o przyznanie premii technologicznej trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma na jego ocenę czas do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek.

Już na etapie pisania wniosku o przyznanie premii, należy zwrócić uwagę na to, żeby wniosek zawierał dokładny opis inwestycji, oraz już wtedy należy zadbać o to, aby technologia będąca przedmiotem wniosku była objęta ochroną prawa własności przemysłowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż procedura patentowa jest procedurą, która może trwać nawet kilka lat, dopuszcza się, aby na etapie składania wniosku o premię technologiczną, ta procedura była jedynie rozpoczęta. 

2. Efektem oceny wniosku kredytowego jest udzielenie promesy, lub umowy kredytowej warunkowej. Efektem oceny wniosku o premię, jest promesa premii technologicznej. Inwestycja może zostać rozpoczęta po otrzymaniu promesy premii technologicznej, czyli 1-2 miesięcy od złożenia wniosku o przyznanie premii technologicznej. 

Porównaj Dotacje unijne - dwie strony medalu

3. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy o udzielenie premii technologicznej, firma musi osiągnąć zakładane pułapy sprzedaży wyrobu wytworzonego za pomocą tej nowej technologii będącej przedmiotem wniosku. Pułapy te są ściśle związane z możliwością otrzymania premii technologicznej. 

Działanie 4.3 w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka

Oto główne wymagania i informacje dotyczące działania 4.3, w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego:

1. Aplikować o środki może mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

2. Kredyt technologiczny może być przyznany na 75% wartości inwestycji, przy czym pozostałe 25% może pochodzić również z innego kredytu lub pożyczki. Premia technologiczna zaś, może być przyznana na zasadzie pomocy publicznej, zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej. 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...