Jak się pracuje na Malcie

Liszcz Jan
rozwiń więcej
O tym, że na owej pięknej wyspie można zapisać się do szkoły języka angielskiego, wie niemal każdy. Ale ten najmniejszy kraj w Unii Europejskiej ma również sporo do zaoferowania pod względem gospodarczym. Wiele firm z różnych krajów prowadzi tu interesy – zagraniczni inwestorzy otrzymują do dyspozycji dobrze działającą infrastrukturę i partnerów władających doskonałym angielskim.

Kraj ten chlubi się swoją długą historią, o której świadczą budowle sakralne z okresu kamienia. Dopiero w 1964 roku ta dawna kolonia brytyjska uzyskała niepodległość, a od 1974 roku jest republiką. Trzydzieści lat później wstąpiła do UE.

Temat tabu: religia

Mieszkańcy tej wyspy na Morzu Śródziemnym odznaczają się południowym temperamentem i fakt ten należy mieć na uwadze, jeśli zamierza się podjąć z nimi współpracę.

- To południowcy, choć wykazujący silne wpływy brytyjskie - mówi Izabela Osińska z firmy budowlanej świadczącej usługi w tym kraju. - Są bardziej bezpośredni i reagują dużo bardziej emocjonalnie od nas.

Small talk na Malcie to głównie pogawędka na temat rodziny własnej i rozmówcy. Warto to wiedzieć, bo im lepiej poznamy osoby, z którymi współpracujemy, im bardziej zażyłe staną się nasze kontakty, tym negocjacje czy zawieranie umów handlowych będą łatwiejsze.

Udany kontrakt wieńczy zawsze wspólny obiad w dobrej restauracji. Maltańczycy w ogóle uważają, że zjedzenie z kimś lunchu czy kolacji pozwala znacznie lepiej go poznać.

Taki styl życia nietrudno jest przyjąć za swój, łącznie z obowiązkową sjestą. Czasem jednak z południowym temperamentem wiążą się również burzliwe dyskusje, zwłaszcza jeśli chodzi o religię. Malta nazywana jest najbardziej katolickim państwem Europy (zaraz po Watykanie), przedstawiciele tego wyznania stanowią 98 procent ludności.

Innym zapalnym tematem jest polityka rodzinna - w tym kraju rozwody i przerywanie ciąży są niedozwolone. Niechęć wzbudzi też szukanie na wyspie śladów arabskich - Maltańczycy uważają się bowiem za rdzennych Europejczyków.

W ramach przygotowań do wyjazdu Izabela Osińska radzi zapoznać się z tutejszą kulturą i historią. A także przestawić się na nieco staromodną i sformalizowaną w naszym odczuciu uprzejmość.

- Dobre maniery są bardzo ważne, wręcz niezbędne - przypomina. - Kobiecie na przykład zawsze trzeba podać płaszcz i przepuścić ją przodem.

Jutro też jest dzień

W życiu zawodowym Maltańczycy cenią fachowość i kompetencję. Najpierw jednak trzeba im pozwolić wyrazić wszystkie obawy, po to, aby je potem wspólnie rozwiać. Lubią też wiedzieć, że w danej sprawie między partnerami nie ma żadnych niedomówień czy niejasności. Tutejsi mieszkańcy są ambitni, otwarci na nowości i gotowi do rozmów, warto jednak potwierdzić pisemnie wszystkie poczynione uzgodnienia.

Należy także respektować służbową hierarchię. Pierwszy kontakt biznesowy powinien się odbyć na najwyższym możliwym szczeblu. Potem należy pozostawić partnerowi możliwość delegowania osoby do wzajemnych kontaktów. Zawsze powinno się jednak wysyłać kopie najważniejszych dokumentów również do szefa, bo - jak mawiają Maltańczycy - „boss to boss”.

Silvio de Bono, miejscowy doradca biznesowy, zaleca aby nie dać się zwieść swobodnej atmosferze, jaka towarzyszy na Malcie wzajemnym kontaktom - wszelkie formy i tak muszą zostać zachowane, zwłaszcza jeśli spotkanie ma oficjalny charakter. Symbole statusu, w tym tytuły widniejące na wizytówkach, grają w tym kraju ogromną rolę. Ważne jest także pochodzenie. Są rodziny dobre i gorsze, i to, kto z jakiego domu pochodzi, dla Maltańczyków ogromnie się liczy. Dobrze jest ponadto orientować się, jakiego obozu politycznego zwolennikiem jest nasz ważny rozmówca, i zebrać wcześniej potrzebne informacje. Wzajemne zaufanie biznesowych partnerów i sieć dobrych kontaktów to podstawa wszelkich działań w tym kraju.

W kwestii terminów i punktualności zalecana jest spora cierpliwość. Nie należy obrażać się, gdy partner przychodzi na spotkanie spóźniony.

- Mentalność Maltańczyków określa słowo „ma~nana” - zauważa Izabela Osińska. - Nie są zbyt zdyscyplinowani i nie przywiązują wagi do szczegółów.

Goszcząc na Malcie, unikaj:

• zbyt pospiesznego przechodzenia do interesów, bez wykazania zainteresowania osobą i rodziną partnera

• nieuprzejmego zachowania

• pomijania tytułów i form grzecznościowych

• żartów z religii

• okazywania zniecierpliwienia z powodu czyjejś niepunktualności

Jan Liszcz

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...