Kapitał Ludzki - środki na zatrudnianie i szkolenie

Wioletta Kępka
rozwiń więcej
inforCMS
20 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało harmonogram konkursów na dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2009 r. Przedsiębiorcy są jednym z beneficjentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego celem jest wzrost poziomu zatrudnienia i umiejętności pracowników.

PO KL składa się z 10 priorytetów:

I. Zatrudnienie i integracja społeczna.

II. Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących.

III. Wysoka jakość systemu oświaty.

IV. Szkolnictwo wyższe i nauka.

V. Dobre rządzenie.

VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich.

VII. Promocja integracji społecznej.

VIII. Regionalne kadry gospodarki.

IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

X. Pomoc techniczna.

Tylko niektóre z działań są skierowane bezpośrednio do właścicieli i pracowników firm z otwartego rynku. Pozostałe są dedykowane przede wszystkim administracji publicznej, instytucjom rynku pracy oraz instytucjom oświatowym, organizacjom pozarządowym, a także firmom szkoleniowym, badawczym i działającym na rynku edukacyjnym.

Przedsiębiorcy spoza tych sektorów mogą ubiegać się o dotacje z następujących priorytetów i działań:

• Priorytet 1

Działanie 3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej

Poddziałanie 1.3.1. Projekty na rzecz społeczności romskiej

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty z zakresu zatrudnienia i aktywizacji społeczno- zawodowej społeczności romskiej.

Wnioski należy składać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Konkurs ma charakter ciągły, aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. Informacje o rozpoczęciu i zakończeniu naboru wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mswia.gov.pl.

Poddziałanie 1.3.2. Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego

Pomoc można otrzymać m.in. na projekty związane z:

• powrotem do pracy po przerwie wynikającej z urodzenia i wychowania dzieci,

• tworzeniem ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy oraz rozwijaniem alternatywnych form opieki na dziećmi,

• upowszechnianiem i promocją alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy, uelastycznianiem czasu pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska).

Wnioski należy składać w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia konkursu w 2009 r. Informacje o naborze wniosków są publikowane na stronie ministerstwa www.mpips.gov.pl.

• Priorytet IV

Działanie 4.2. Rozwój kwalifikacji kadr systemu B + R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym

W działaniu 4.2 dotacje można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• podnoszenia umiejętności pracowników systemu B+R (np. kursy, szkolenia, studia podyplomowe) w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacji rezultatów prac badawczych (w tym również w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej),

• podnoszenia świadomości pracowników systemu B + R w zakresie wagi i zasad badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki, a także potrzeb sektora nauki i gospodarki w tym zakresie.

Za wdrażanie działania odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje o konkursach publikowane są na stronie www.mnisw.gov.pl.

• Priorytet VI

Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie

Poddziałanie 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy

Wsparcie można otrzymać m.in. na projekty dotyczące:

• realizacji programów aktywizacji zawodowej obejmujących jedną lub kilka z następujących form wsparcia, połączonych z możliwością zapewnienia opieki nad dziećmi lub osobami zależnymi dla osoby uczestniczącej w projekcie:

• staże lub praktyki zawodowe,

• subsydiowanie zatrudnienia,

• wspierania inicjatyw na rzecz podnoszenia mobilności geograficznej (regionalnej i międzyregionalnej) osób pozostających bez zatrudnienia (w tym zwłaszcza osób zamieszkujących na obszarach wiejskich) m.in. poprzez dofinansowanie przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz zwrot kosztów zakwaterowania,

• upowszechniania i promocji alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy (w tym m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna).

Za realizację poddziałania odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie, które wskazują instytucję przyjmującą wnioski. Informacje o konkursach pojawiają się na stronach zarówno urzędu marszałkowskiego, jak i wskazanej instytucji.

Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Z działania 6.2 można otrzymać dofinansowanie m.in. na wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej). Za to działanie także odpowiadają samorządy województw, a ogłaszanie konkursów odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku Poddziałania 6.1.1.

• Priorytet VII

Za realizacje Priorytetu VII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej

Poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Ze środków przeznaczonych na to poddziałanie będą finansowane m.in. staże i zatrudnienie subsydiowane osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w organizacjach pozarządowych oraz spółdzielniach socjalnych, a także promocja i wsparcie wolontariatu w zakresie integracji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

• Priorytet VIII

Za realizację Priorytetu VIII odpowiedzialne są samorządy wojewódzkie i wskazane przez nie instytucje.

Działanie 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie

Poddziałanie 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie

Dotacje będą udzielane m.in. na:

• pomoc w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organizacji pracodawców, związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mających na celu opracowanie i wdrażanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie lokalnym i wojewódzkim,

• wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne w tworzeniu i realizacji programów zwolnień monitorowanych, w tym szkoleń i doradztwa zawodowego,

• podnoszenie świadomości pracowników i kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo,

• szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia),

• szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa.

Oczywiście przedsiębiorcy i pracownicy firm mogą brać udział w konferencjach, szkoleniach i studiach podyplomowych finansowanych z innych działań PO Kapitał Ludzki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...