Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

MG
rozwiń więcej
inforCMS
 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?



Agata Bosianok

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W poprzednich latach w ramach finansowania inwestycji z funduszy unijnych wymiana urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym była traktowana jako wydatek odtworzeniowy, dotyczący środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych będących w posiadaniu przedsiębiorcy, które uległy zużyciu. Również za taki wydatek uważano często zakup nowocześniejszego sprzętu, o ile nie prowadził on do zasadniczej zmiany całościowego procesu produkcyjnego. Stąd takie wydatki były określone jako niekwalifikowane. W nadchodzącym okresie finansowania 2007 - 2013 z informacji uzyskanych w niektórych urzędach marszałkowskich wynika, że wydatek odtworzeniowy będzie kosztem kwalifikowanym w przypadku mikroprzedsiębiorstw, jeśli chodzi o firmy małe i średnie pozostanie w formie dotychczasowej, czyli jako koszt niekwalifikowany. Na ostateczne interpretacje niestety trzeba jeszcze poczekać.

Na jakich warunkach można sfinansować z Unii zakup środków transportu (np. samochodu)?

Dorota Pastuszak

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W ramach niektórych Regionalnych Programów Operacyjnych koszty zakupu lub leasingu środków transportu są kwalifikowane w przypadku podmiotów niewykonujących działalności w zakresie usług transportowych (transport nie jest działalnością główną). W takim przypadku środek transportu musi stanowić integralny i niezbędny element projektu, a beneficjent zobowiązuje się wykorzystywać go jedynie do celu określonego w projekcie i potrafi przedstawić wiarygodną metodę weryfikacji wykorzystania środka transportu. Inaczej przedstawia się sytuacja w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. W działaniach dotyczących różnicowania działalności nierolniczej oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość zakupu środków transportu z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż ośmiu osób wraz z kierowcą. Nie może to być jedyny taki koszt w projekcie.

Czy firma musi mieć jakieś własne środki na inwestycję, by móc ubiegać się o dotacje unijne?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców działają na zasadzie częściowej refundacji poniesionych na inwestycję kosztów. Dlatego też przedsiębiorca, w chwili aplikowania o dotację z Unii, musi zapewnić finansowanie całej inwestycji w postaci środków własnych czy też za pomocą zewnętrznych źródeł finansowych, takich jak kredyt, leasing. Najczęściej wypłata dotacji następuje dopiero po przyznaniu dotacji przez odpowiednią instytucję finansującą oraz zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji zgodnie z zapisami zawartymi we wniosku aplikacyjnym i umowie dotacji. Wysokość wkładu własnego, czyli środków, które nie pochodzą z funduszy, unijnych jest różna. Zależy od wysokości uzyskanej dotacji. Jej wysokość jest zaś ustalana ostatecznie w umowie o dofinsowanie projektu. Bez wydatków z własnej kieszeni przedsiębiorca nie powinien liczyć na unijne wparcie.

Gdzie szukać dotacji na rozpoczęcie działalności lub założenie nowej firmy?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Pozyskanie funduszy unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest możliwe poprzez aplikowanie do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przewiduje to priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Poddziałania tego priorytetu skierowane są na wsparcie i promocję samozatrudnienia, a także aktywizację zawodową bezrobotnych. Regionalne Programy Operacyjne w poszczególnych województwach także przewidują możliwość dotowania zatrudnienia poprzez stymulowanie powstawania nowych oraz rozwój istniejących mikroprzedsiębiorstw. W przypadku osób zarejestrowanych jako bezrobotne istnieje możliwość starania się o dotację ze środków Funduszu Pracy przez właściwy powiatowy urząd pracy. Bezrobotny otrzymuje środki finansowe przed dokonaniem zakupów. Jest zobowiązany do rozliczenia się w wyznaczonym terminie. Wysokość środków na podjęcie działalności nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Not. MG

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...