Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Łukasz Kusak
rozwiń więcej
inforCMS
Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

RADA

Chcąc pozyskać dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych, warto zainteresować się Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), które będą wdrażane w ramach nowej perspektywy finansowej 2007-2013. Na przełomie roku zapowiadane jest uruchomienie pierwszych rund aplikacyjnych.

UZASADNIENIE

W poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 przedsiębiorstwa mogły się starać o dotacje z funduszy strukturalnych na inwestycje głównie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). Był to program w całości przeznaczony na wsparcie firm. Jeszcze wcześniej dostępne były dla firm środki w ramach funduszy przedakcesyjnych PHARE. Niestety, środki na inwestycje zostały bardzo szybko rozdysponowane. Zainteresowanie przedsiębiorców było bowiem bardzo duże.

W ramach nadchodzącej perspektywy finansowej 2007-2013 nie ma już programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Pojawił się za to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Także on jest w głównej mierze skierowany do firm, jednak nie stanowi kontynuacji SPO - WKP. Dotacje w ramach tego programu przeznaczone są przede wszystkim na wspieranie projektów innowacyjnych w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym.

Osoby poszukujące środków na inwestycje w swoich firmach powinny się jednak zainteresować Regionalnymi Programami Operacyjnymi. Jest ich 16 i zastąpią wdrażany w poprzedniej perspektywie finansowej Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Obecnie każde województwo będzie miało odrębny, opracowany na własne potrzeby, program rozwoju. I właśnie w ramach tych programów przedsiębiorcy mogą znaleźć takie priorytety i działania, które wspierają różnego typu inwestycje w ich firmach.

W Pani przypadku warto zwrócić uwagę na priorytet 5 „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie konkurencyjności firm z województwa, w tym wzrost ich potencjału ekonomicznego, innowacyjnego, wzrost przedsiębiorczości oraz zwiększenie zatrudnienia.

Wsparcie biznesu w ramach programu koncentruje się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspieranie dużych przedsiębiorstw jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych przypadkach, m.in. gdy rozmiar inwestycji nie przekracza 2 mln euro oraz gdy występuje jasna i znacząca korzyść dla regionu.

W ramach tego priorytetu zakłada się wspieranie projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw ukierunkowanych na zwiększenie i unowocześnienie zdolności wytwórczych, produkcyjnych i usługowych (wprowadzanie nowoczesnych technologii), skutkujących tworzeniem nowych miejsc pracy. Preferowane będzie wsparcie przedsiębiorstw rozwijających innowacyjne technologie, a także propagujących zrównoważone wzorce produkcji poprzez wdrażanie wydajnych systemów zarządzania środowiskiem oraz wdrażanie i stosowanie technologii zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska.

Wspierane będą także przedsięwzięcia inwestycyjne firm związane z osiąganiem uznanych standardów nowoczesności, m.in. certyfikacji wytwarzanych produktów i świadczonych usług, certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny procesów produkcyjnych, organizacji i zarządzania.

Zakłada się też bezpośrednie wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w istniejących przedsiębiorstwach w zakresie ich dostosowywania do wymogów ochrony środowiska i innych wymogów wynikających z regulacji wspólnotowych.

W ramach osi priorytetowej przewiduje się również dotacje na promocję produktów (wyrobów, usług), które mają szansę stać się markami regionu. Zakłada się wspieranie przygotowania rynkowej oferty markowych produktów, wspieranie jej prezentacji na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych i targowych, a także wspieranie działalności eksportowej.

Ponadto priorytet przewiduje dofinansowanie rozwoju instytucji otoczenia biznesu, zwiększanie i zróżnicowanie oferty ich usług adresowanych do przedsiębiorców. Wsparcie obejmie uruchomienie nowych oraz wzmocnienie kapitałowe istniejących instytucji finansowego wsparcia przedsiębiorczości, funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeniowych.

Jak widać, wachlarz możliwości pozyskania dofinansowania jest dość duży, a to tylko jeden z planowanych ośmiu priorytetów programu.

O środki będzie się można ubiegać na podobnych zasadach co w poprzedniej perspektywie finansowej. W niektórych obszarach wprowadzono także liczne ułatwienia mające na celu zwiększenie tzw. absorpcji środków z funduszy strukturalnych. Mniej jest zatem wymogów formalnych, które przedsiębiorca będzie musiał spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Obecnie większość regionalnych programów operacyjnych została już zaakceptowana przez Komisję Europejską. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się otwarcia rund aplikacyjnych w ramach poszczególnych priorytetów programu. Wówczas także poznamy szczegóły dotyczące sposobu składania wniosków, realizacji i oceny projektów. Warto jednak już dziś zacząć przygotowywać się do aplikacji o dofinansowanie, gdyż biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, zainteresowanie dotacjami będzie z pewnością bardzo duże.

Na dofinansowanie w ramach opisywanego priorytetu 5 przeznaczone będą w latach 2007-1013 z funduszy strukturalnych 252 mln euro.

Dostęp do projektów Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw znajduje się na stronie internetowej www.funduszestrukturalne.gov.pl, zakładka programy operacyjne/programy regionalne.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...