Leasing może pomóc w sfinansowaniu projektów unijnych

Szymon Żółciński
rozwiń więcej
inforCMS
Dofinansowanie przyznawane przedsiębiorcom ze środków funduszy strukturalnych ma zazwyczaj postać refundacji części poniesionych wydatków kwalifikowanych. Oznacza to, iż po pierwsze nie wszystkie rodzaje wydatków mogą być podstawą refundacji, a po drugie, projektodawca musi zapewnić środki finansowe na realizację całości projektu.


Należy w związku z tym zwrócić szczególną uwagę na możliwość finansowania projektu przy pomocy leasingu, gdyż wydatki z tytułu spłaty rat leasingowych stanowią koszt kwalifikujący się do wsparcia. I tak, np. w przypadku pomocy regionalnej na realizację nowych, innowacyjnych inwestycji, dofinansowaniu podlega część kapitałowa rat leasingowych (z katalogu kosztów kwalifikowanych wyłączone są koszty dodatkowe, takie jak np. marża leasingodawcy). Oznacza to, że suma kosztów kwalifikowanych z tego tytułu nie może przekroczyć wartości początkowej leasingowanego aktywa.

 


W odniesieniu do gruntów, budynków i budowli dofinansowywanych w ramach pomocy regionalnej wymagane jest, aby umowa leasingu trwała co najmniej pięć lat od dnia zakończenia inwestycji (trzy lata dla małych i średnich przedsiębiorstw). W przypadku innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umowa leasingu powinna zakończyć się przeniesieniem własności leasingowanych aktywów na leasingobiorcę. Trzeba również pamiętać, iż dofinansowaniem mogą zostać objęte wyłącznie raty leasingowe, które zostały faktycznie zapłacone przed zakończeniem projektu.


Zatem w sytuacji, gdy okres trwania umowy leasingu wykracza poza okres realizacji inwestycji, raty leasingowe pozostające do zapłaty po wdrożeniu inwestycji zostaną wyłączone z refundacji. W tym przypadku należałoby skonstruować umowę leasingową w taki sposób, aby zmaksymalizować wartość rat przypadających do zapłaty w terminie realizacji projektu. Rozwiązanie polegające jedynie na przedłużeniu projektu oznaczałoby bowiem, iż na przedsiębiorcy dłużej ciążyć będą obowiązki wynikające z faktu skorzystania z pomocy (np. obowiązek zachowania tzw. trwałości projektu obejmującej zakaz dokonywania zmian w projekcie i nakaz prowadzenia wspartej działalności przez okres co najmniej pięciu lat od dnia zakończenia realizacji projektu (trzy lata dla małych i średnich przedsiębiorstw).


Warto jeszcze zauważyć, iż zagwarantowanie zewnętrznego finansowania projektu (w tym np. w drodze leasingu) może zwiększyć szanse uzyskania dotacji, bowiem w przypadku szeregu instrumentów pomocowych dołączenie promesy leasingowej do wniosku o dotację zwalnia wniosek z oceny ekonomiczno-finansowej, a ponadto ułatwia też niekiedy zdobycie punktów w trakcie oceny merytorycznej.


SZYMON ŻÓŁCIŃSKI

starszy konsultat, Accreo Taxand

 
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...