Spotkania – maratony

Marzena Czarnowska
rozwiń więcej
Niekiedy uczestnicy spotkań nie życzą sobie przerw, chcąc w ten sposób przyspieszyć koniec zebrania.
Spotkanie – maraton to prawdziwe wyzwanie zarówno dla prowadzącego jak i dla uczestników.

Spotkania te są niezwykle długie i najczęściej poruszają kilka istotnych spraw. Nie wystarczy, że przyjdziesz na to spotkanie, musisz jeszcze w nim uczestniczyć. Czasami uczestnictwo oznacza zabieranie głosu w dyskusji, przedstawienie raportu, ustosunkowanie się do przedstawionych faktów, zaprezentowanie własnego punktu widzenia. Jeśli Twoje wystąpienie jest jednym z pierwszych – masz szczęście, jeśli przypadło Ci końcowe miejsce – musisz uzbroić się w cierpliwość, zachować świeżość na czas wystąpienia, powstrzymać się przed okazywaniem zmęczenia i znudzenia. Mimo, że większość osób obowiązuje normowany czas pracy, a spotkania – maratony często wykraczają poza niego, powinno brać się w nich udział, ponieważ są elementem pracy. Staraj się zatem nie spóźniać i jeśli to możliwe – planuj ten dzień tak, by nic nie odwracało Twojej uwagi od toczącej się rozmowy, nie umawiaj się na obiad czy kolację w restauracji, by nie patrzeć nerwowo na zegarek.

Polecamy: Niech czas będzie Twoim sprzymierzeńcem

Co zrobić, kiedy nie możesz poświęcić całego dnia na udział w spotkaniu

Zdarzyć się może, że mimo podjętych przez Ciebie wysiłków w dniu spotkania okazuje się, że nie możesz w nim do końca uczestniczyć. Jeśli informację o konieczności załatwienia, np. ważnych spraw rodzinnych otrzymałeś przed rozpoczęciem spotkania możesz podejść do osoby je prowadzącej i zapytać, na którą godzinę planowany jest koniec spotkania. Jeśli spotkanie będzie się przedłużać poza umówiony czas – możesz dyskretnie wyjść, co wcale nie jest takie proste. Jeśli zaś spotkanie jest przewidziane na trzy godziny, a Ty możesz uczestniczyć tylko w pierwszych dwóch – poinformuj o tym prowadzącego, podając powód i czas Twojego wyjścia. Zajmij wówczas miejsce przy drzwiach i wyjdź o umówionej porze.

Czytaj także: Czym jest savoir - vivre w biznesie?

W spotkaniu nie zaplanowano przerw

Niekiedy uczestnicy spotkań nie życzą sobie przerw, chcąc w ten sposób przyspieszyć koniec zebrania. Nic bardziej mylnego – brak przerw w kilkugodzinnym spotkaniu sprawia, że uczestnicy przysypiają, tracą koncentrację i chęć uczestnictwa w dyskusji, przez co spotkanie zdaje się nie mieć końca. Przerwy pozwalają rozdzielić omawiane zagadnienia, a uczestnicy w ich czasie mogą na chwilę wstać z krzesła, przejść się, napić kawy, skorzystać z toalety. Jeśli spotkanie trwa już blisko dwie godziny i nic nie zapowiada przerwy – możesz ją zasugerować.

„Może krótka chwila przerwy może nam raz jeszcze przyjrzeć się dokładnie temu zagadnieniu?”
„Przed nami trudny problem do rozwiązania a my pracujemy już kilka godzin – mogę zaproponować przerwę?”
„Zakończyliśmy już kwestię…, zatem zanim przejdziemy do kolejnego tematu – proponuje przerwę na kawę.”

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...