96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.
Obowiązkowe raportowanie ESG
Badanie przeprowadzone na rzecz publikacji analizuje stan raportowania ESG wśród 250 największych firm na świecie (tzw. G250) oraz 5800 firm z 58 jurysdykcji. Wyniki pokazują, że chociaż odsetek przedsiębiorstw raportujących ESG nieznacznie wzrósł lub pozostał na stabilnym poziomie, firmy coraz częściej włączają zebrane dane do raportów rocznych. Kluczowe znaczenie mają tu wymagania regulacyjne, takie jak europejska dyrektywa CSRD, nakładająca obowiązek uwzględnienia zasady podwójnej istotności.
Rok 2024 był przełomowy dla firm na całym świecie, które intensywnie przygotowywały się do nowej rzeczywistości obowiązkowego raportowania ESG. W Polsce coraz więcej organizacji postrzega ESG nie jako regulacyjny obowiązek, ale jako element strategii, który zwiększa efektywność i buduje zaufanie interesariuszy. Dobrowolne standardy, takie jak GRI czy SASB, odegrały ważną rolę w przygotowaniu firm na wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów wynikających z obowiązkowego raportowania ESRS. W 2025 roku kluczowe będzie nie tylko spełnienie regulacji, ale także skuteczne przełożenie globalnych praktyk na lokalny kontekst. Liderzy rynku już dziś wyznaczają trendy, pokazując, że profesjonalne podejście do raportowania ESG jest narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i długoterminowej wartości. Te firmy mogą stać się wzorem dla innych, wspierając transformację polskiego biznesu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – komentuje Iwona Galbierz-Sztrauch, Partner, Szef Działu Usług Finansowych w KPMG w Polsce.
Polskie firmy nie nadążają?
Raport wskazuje, że 60% największych firm z 58 badanych jurysdykcji powiązało swoje cele redukcji emisji z założeniami Porozumienia Paryskiego, a 95% spośród nich publikuje konkretne cele emisyjne. Z kolei w Polsce jedynie 22% największych firm deklaruje działania na rzecz zgodności ze standardami ESRS, co mimo że jest wynikiem o 10 p.p. powyżej średniej europejskiej, pozostaje wyzwaniem w kontekście konkurencyjności na rynku UE.
Raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju staje się kluczowym elementem strategii biznesowych na całym świecie. Wzmacniać ten trend będzie także oddziaływanie obowiązkowego raportowania w Unii Europejskiej, wprowadzanego na mocy dyrektywy CSRD na szerokie grono firm spoza Unii.
Dynamicznie zwiększa się nie tylko liczba firm ujawniających dane ESG, ale również zakres tematyczny ujawnień. Obecnie 95% podmiotów z grupy 250 największych globalnych spółek prezentuje swoje cele klimatyczne – to o 15 punktów procentowych więcej niż w 2022 roku. Kwestie ochrony bioróżnorodności raportuje już niemal co druga z badanych firm, podczas gdy cztery lata temu robiła to co czwarta. Zarówno obowiązkowe regulacje, jak i dobrowolne standardy raportowania, które wciąż cieszą się popularnością, sprzyjają poprawie jakości oraz poszerzaniu zakresu ujawnień w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Justyna Wysocka-Golec, Partnerka w Dziale Advisory, Liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.
Raportowanie ESG - różne w zależności od regionu świata
Raportowanie zrównoważonego rozwoju ułatwia identyfikację i zarządzanie ryzykiem ESG. Dzięki rzetelnej ocenie potencjalnego wpływu tych ryzyk na organizację, oszacowaniu ich prawdopodobieństwa i znaczenia oraz opracowaniu i ujawnieniu strategii ich mitygacji lub adaptacji, organizacje mogą proaktywnie reagować na kwestie takie jak skutki zmian klimatycznych, zakłócenia w łańcuchach dostaw, zmiany regulacyjne czy ryzyko utraty reputacji. Pozwala to zmniejszyć podatność na zagrożenia, zwiększyć odporność modelu biznesowego oraz chronić długoterminową wartość firmy – przyznaje Tomasz Kołodziejczyk, Dyrektor, Lider usług ESG dla sektora finansowego, KPMG w Polsce.
Publikacja prezentuje również zróżnicowanie w sposobie podejścia do raportowania w zależności od regionów świata. W regionie Azji i Pacyfiku aż 81% firm ujmuje ESG w raportach rocznych, podczas gdy na Bliskim Wschodzie i w Afryce odsetek ten wynosi jedynie 50%. W Europie Polska wyróżnia się szczególnie w sektorach leśnictwa i papieru, gdzie 89% firm raportuje ESG, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich branż. Na kolejnych miejscach plasują się firmy motoryzacyjne (86%) i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (85%).
Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: Badanie stanu raportowania zrównoważonego rozwoju - KPMG Poland.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl