Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. Zazwyczaj jest to związane nie tylko z bezpowrotną stratą sprzętu wartego kilkaset złotych, ale przede wszystkim zgromadzonych w pamięci telefonu danych. Ciężko jest odzyskać wszystkie kontakty do starych znajomych czy ważnych osób, zdjęć i filmów, ważnych wiadomości tekstowych czy MMS-ów. Niestety istnieje jeszcze jedno zagrożenie - nasze prywatne dane mogą trafić w ręce niepowołanych osób. Jak do tego nie dopuścić?

W swoim telefonie coraz częściej przechowujemy nasze poufne dane. Nie są to tylko ważne dla nas adresy, zdjęcia czy wiadomości, ale również takie dane jak numery i hasła do kont bankowych. O ile jeszcze telefon został zniszczony, możemy być spokojni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Jeśli jednak telefon zgubiliśmy lub co gorsze, został nam skradziony, z pewnością mamy obawy, że dane zapisane w telefonie trafią w niepowołane ręce. Zacznijmy jednak od początku.

Jak tworzyć kopię bezpieczeństwa?

Aby bezpowrotnie nie stracić cennych dla nas kontaktów, wiadomości, zdjęć czy też innych danych zgromadzonych w pamięci telefonu, powinniśmy regularnie wykonywać ich backup. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej telefonu jest skorzystanie z oprogramowania dołączonego do telefonu. Oprogramowanie to synchronizuje dane telefonu z komputerem. Na przykład posiadacze iPhone'a do dyspozycji mają iTunes, a w wypadku telefonów Nokia synchronizacji można dokonać za pomocą aplikacji Ovi Suite. Niektóre dane z komórki możemy także zapisać na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym, na przykład poprzez konto Google. Tego typu krok umożliwia także serwis Nokia Ovi oraz MobileMe (iPhone). Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a komfort z posiadania zapasowej kopii ważnych dla nas danych z pewnością wynagrodzi kilka minut spędzonych przy komputerze.

Zobacz również: Parametry serwera - jak ważne są dla firmy?

Jak zabezpieczyć komórkę?

Stworzenie kopii bezpieczeństwa, co prawda nie zabezpieczy naszego telefonu przed kradzieżą, ale z pewnością nasze dane nie znikną bezpowrotnie. Możemy również dokonać pewnych kroków, aby zabezpieczyć, przynajmniej częściowo, nasz telefon po zgubieniu lub kradzieży. Na samym początku z pewnością należy skorzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferuje nam system komórki.

Jednym z takich rozwiązań, a znajdziemy je niestety jedynie w niektórych modelach telefonów, jest dodatkowy kod blokady. Po jego ustawieniu za każdym razem, gdy chcemy odblokować klawiaturę, aby skorzystać z telefonu, musimy wprowadzić ustalony przez nas kod PIN. Jest to co prawda sporym utrudnieniem, ale jeśli nie włączamy telefonu kilka razy dziennie, podwójny kod PIN z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A czy coś dzięki temu zyskamy?

Z pewnością będzie to sporym utrudnieniem dla osoby, która „przejmie” naszą komórkę. Z naszej komórki, która trafi w ręce niepowołanej osoby, nie będzie można skorzystać, nawet jeśli będzie włączona. Co prawda istnieją sposoby na złamanie takich blokad, ale będzie to sporym utrudnieniem dla złodzieja. Dzięki temu, złodziej nie tylko łatwo nie uzyska dostępu do naszych danych, ale przede wszystkim nie wykona rozmów na nasz koszt. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy kod blokady nie zabezpieczy danych zgromadzonych na karcie pamięci, którą z reguły łatwo można wyjąć i odczytać w czytniku kart podłączonym do komputera. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie zabezpieczeń, zainstalujmy w telefonie specjalną aplikację ochronną.

Polecamy: Jakie zagrożenia czyhają na firmy na portalach społecznościowych?

Uwaga! Bez względu na zabezpieczenia naszej komórki, w przypadku utraty telefonu powinniśmy jak najszybciej zablokować kartę SIM u swojego operatora oraz zgłosić kradzież telefonu na policji.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...