Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny biznes, bezpieczne państwo

Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny biznes, bezpieczne państwo /Fot. Fotolia / fot. Shutterstock
Cyberprzestrzeń i cyberataki to obecnie obszar, w którym państwa muszą zachowywać szczególną czujność i zabezpieczać swoje instytucje oraz kluczowe dla funkcjonowania kraju obszary przed coraz powszechniejszymi wrogimi atakami w sieci. Atakiem może być złośliwe oprogramowanie, kampanie dezinformacyjne czy też wtargnięcia do systemów i sieci. Cyberzagrożenia są obecnie jednym z głównych wyzwań w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Dlatego też w sierpniu 2018 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zapisy ustawy pozwolą na systemową organizację cyberbezpieczeństwa w Polsce i stworzą Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC).

KSC będą tworzyły przedsiębiorstwa z sektorów takich jak: energia, transport, finanse (banki), ochrona zdrowia oraz cloud computing. Firmy z tych kluczowych obszarów dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa będą tzw. operatorami usług kluczowych (OUK). Przedsiębiorstwa, które zostaną wyznaczone na OUK mają obowiązek sprawdzić czy ich systemy informatyczne oraz organizacja spełniają wymogi systemu cyberbezpieczeństwa, a także będą musiały zgłaszać poważne incydenty oraz przeprowadzać audyt bezpieczeństwa.

Według harmonogramu decyzje o uznaniu przedsiębiorstwa za OUK miały być wydane do 9 listopada 2018 r. jednak odpowiednie postępowania administracyjne trwają nadal. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że docelowo około 500 podmiotów będzie operatorami usług kluczowych, jednak do tej pory decyzje otrzymało dopiero ok. 70 przedsiębiorstw. Lista operatorów nie będzie jawna, a ich wykaz będzie znajdował się w Ministerstwie Cyfryzacji.

Przedsiębiorstwo, które zostanie wyznaczone na OUK zostanie objęte specjalnym harmonogramem działań w momencie wydania decyzji administracyjnej. Po trzech miesiącach od otrzymania decyzji operator będzie musiał dokonać analizy ryzyka i wyznaczyć osobę kontaktową do zarządzania incydentami. Po sześciu miesiącach operator będzie wdrażał środki techniczne i operacyjne, zbierał informacje o podatnościach i incydentach, stosował wypracowaną dokumentację oraz wprowadzał mechanizmy minimalizujące prawdopodobieństwo incydentów. Po roku operator przeprowadza audyt, który przekazuje wskazanym w ustawie podmiotom.

Wyznaczenie przedsiębiorstwa na OUK to duże wyzwanie z którym będzie się mierzyć firma. Dobre przygotowanie zapewni udział w praktycznych warsztatach podczas których uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez najważniejsze aspekty ustawy i zostaną zapoznani z kluczowymi obowiązkami oraz rolą w KSC. Już 21 października 2019 roku zapraszamy do udziału w warsztatach: Cyberbezpieczeństwo – rola i obowiązki operatorów usług kluczowych. W programie m.in.:

  1. Założenia ramowe Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC)
  2. Decyzja o uznaniu przedsiębiorcy za operatora usługi kluczowej (OUK)
  3. Organy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa właściwe wobec operatora usługi kluczowej (OUK)
  4. Obowiązki operatora usługi kluczowej (OUK) o charakterze prawno-organizacyjnym
  5. Obowiązki operatora usługi kluczowej (OUK) o charakterze techniczno-organizacyjnym

Szczegółowy program i rejestracja: http://ideoria.pl/szkolenia/cyberbezpieczenstwo/

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...