Kupujemy zewnętrzny twardy dysk

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Zewnętrzny twardy dysk
Wolnego miejsca na twardym dysku nigdy za wiele. Kupno dodatkowego nośnika danych jest ostatecznie nieuniknione. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy zakupie zewnętrznego twardego dysku.

Prędzej, czy później, każdy z użytkowników komputera styka się z problemem braku miejsca na twardym dysku. Przechowywanie stale rosnących kolekcji plików audio, wideo oraz plików instalacyjnych programów pociąga za sobą konieczność stałego zwiększania pojemności. Jeśli stajesz w obliczu zakupu nowego twardego dysku sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup twardego dysku pamiętaj o sprawdzeniu miejsca w obudowie do montażu dodatkowego dysku. Musisz mieć również wolne gniazdo do podłączenia kabla transmisyjnego oraz kabel zasilający.

1. Pojemność

Od tego zaczynamy nasze zakupowe decyzje. Mając w pamięci powiedzenie z samego początku artykułu, warto w miarę możliwości finansowych przemyśleć zakup odpowiednio większego twardego dysku. Obecnie najczęściej kupowane twarde dyski mają pojemność od 320 do 750 GB. Szybko spadające ceny tego typu nośników danych powodują, że coraz chętniej decydujemy się na egzemplarze o dużo wyższej pojemności niż pierwotnie zakładana. Tutaj oszczędzanie na przestrzeni się nie opłaca.

2. Średnica talerzy

Średnica talerzy ma szczególne znacznie w przypadku przenośnych twardych dysków, bowiem przekłada się na rozmiary urządzenia. Możesz wybierać między następującymi nośnikami:

  • twarde dyski z talerzami o przekątnej 2,5 cala stosowane są zazwyczaj w notebookach. Dysponują one niższą prędkością obrotową. Za to w wersji zewnętrznej nie wymagają zewnętrznego zasilania. Wystarczy podłączyć kabel USB;
  • twarde dyski z talerzami o przekątnej 3,5 cala są standardem w komputerach PC. Ich talerze będą wirować z wyższą prędkością obrotową i oprócz kabla komunikacyjnego, w wersji zewnętrznej wymagają dodatkowego zasilacza.

3. Prędkość obrotowa talerzy

Parametr ten związany jest z prędkością pracy twardego dysku. Im wyższa, tym szybszy dostęp do danych. Obecnie produkowane dyski oferują dwie prędkości obrotowe:

  • twarde dyski z talerzami o przekątnej 2,5 cala zazwyczaj oferują prędkość 5400 obrotów na minutę
  • twarde dyski z talerzami o przekątnej 3,5 cala oferują dwie prędkości - 5400 oraz 7200 obrotów na minutę. Zalecamy zakup wersji o szybszej prędkości obrotowej.

4. Rozmiar pamięci cache

Szybka podręczna pamięć twardego dysku przydaje się do gromadzenia informacji najczęściej wykorzystywanych przez nośnik. Dzięki niej, twardy dysk nie musi tak często komunikować się z płytą główną. Im większa pojemność podręcznej pamięci, tym lepiej

Polecamy: Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku

Polecamy: Jak testować i wyciszyć dysk twardy

5. Interfejs

Masz do wyboru różne standardy komunikacji między zewnętrznym twardym dyskiem, a komputerem:

  • w przypadku zewnętrznych twardych dysków masz do wyboru USB (zalecamy wersję 2.0) oraz używane w zastosowaniach profesjonalnych FireWire. Niektóre modele są wyposażone również w złącze Serial ATA, oferujące najszybszy transfer danych;
  • w przypadku wewnętrznych twardych dysków polecamy Serial ATA, który w porównaniu do poprzednich wersji standardu (Paralell ATA) jest szybszy.

Podsumowanie

Przy okazji zakupu nowego twardego dysku powinieneś sobie zadać pytanie, czy potrzebujesz nowego nośnika danych w obudowie komputera, czy chcesz zaopatrzyć się tym razem w twardy dysk w zewnętrznej obudowie, który będziesz mógł ze sobą wszędzie zabrać:

  • jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem komputera, który chce mieć stały dostęp do swoich danych, przemyśl zakup przenośnego twardego dysku;
  • jeśli nie zależy Ci na mobilności i korzystasz ze swoich danych wyłącznie w domowym komputerze, przenośny twardy dysk nie będzie Ci potrzebny. W tym wypadku zainwestuj w dobry model stacjonarny.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...