Sposób na złodzieja cz.II

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Sposób na złodzieja cz.II
Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.

Backupuj i szyfruj

    Niezależnie od środków ostrożności, jakie podejmiesz, laptop i tak może zostać skradziony. Lepiej więc przygotować się na taką ewentualność i zabezpieczyć ważne dane - skopiować je lub zaszyfrować. Szyfrowanie danych na dysku czy kluczu USB jest stosunkowo łatwe. Do wyboru masz narzędzia wbudowane w system operacyjny - system szyfrowania plików EFS oraz BitLocker - a także wiele płatnych i bezpłatnych programów.

Niektóre z nich oferują szyfrowanie nawet na poziomie spełniającym standardy wojskowe. Jednak w przypadku tych programów dużo zależy od użytkownika, od tego, czy ma on świadomość zagrożenia i dbania o zabezpieczanie plików. Przykładowo, podczas podróży nigdy nie pozostawiaj laptopa w stanie uśpienia, ale koniecznie go wyłączaj - w ten sposób odetniesz dostęp do plików osobie nie znającej hasła. Jeśli chcesz zrobić backup,wystarczy skopiować pliki, np. na płytę DVD czy do innego komputera. W przypadku firmowego notebooka administrator sieci może tak skonfigurować notebooka żeby backup wykonywał się automatycznie, gdy jesteś w pracy.

Badania przeprowadzone przez Computer Security Institute w dużych firmach zatrudniających komputerowych specjalistów pokazały, że tylko w dwóch trzecich skradzionych urządzeń pliki były zaszyfrowane. Skoro specjaliści często nie stosują właściwych zabezpieczeń, można się domyśleć, że w domu już w ogóle mało kto o nich pamięta. Bo dodatkowe zabezpieczenia, jak choćby szyfrowanie, użytkownicy traktują jako utrudnienie - trzeba pamiętać hasło. Na szczęście nowe produkty ułatwiają szyfrowanie. Przybywa rozwiązań sprzętowych, dzięki którym komputer pracuje równie wydajnie z włączonym szyfrowaniem, jak i bez niego.

Polecamy: Backup ustawień przeglądarki internetowej

Polecamy: Jak zabezpieczyć i aktualizować sterowniki

Informacja i szyfrowanie

Jeśli akurat nie masz notebooka ze sprzętowymi funkcjami szyfrowania skorzystaj z pomocy programu tworzącego zaszyfrowane partycje, np. Dekart Private Disk. Możesz też sprawdzić TrueCrypt (www.truecrypt.org , bezpłatny). Z punktu widzenia użytkownika zaszyfrowana partycja niczym nie różni się od zwykłej, z tą różnicą, że trzeba jednorazowo podać hasło dostępu. Dane są z reguły chronione z wykorzystaniem algorytmów AES (256 bitów- bitowy) oraz Blowfish (448 bitów.- bitowy). Programy do szyfrowania są łatwe w obsłudze, ale mają jedną wspólną wadę - spowalniają dostęp do danych na dysku. Poza tym hasło może zostać przechwycone, np. za pomocą keyloggera. Użytkownicy Windows XP i Visty mogą skorzystać z wbudowanej funkcji EFS, czyli systemu szyfrowania plików. W Viście dodatkowo jest jeszcze mechanizm BitLocker, który pozwala zaszyfrować całą partycję rozruchową.

Choć szyfrowanie to dobry sposób ochrony danych, jednak wciąż pozostają pewne potencjalne luki. Po pierwsze, w czasie, gdy notebook jest włączony, pliki są dostępne, więc mogą zostać wykradzione, np. z wykorzystaniem wirusa komputerowego, i są narażone w przypadku zdalnego włamania do komputera. Po drugie, twoje programy których używasz, mogą pozostawiać niepożądane ślady w komputerze, do którego podłączony jest zaszyfrowany dysk. Ten problem rozwiązują programy środowiskowo - systemowe. Pozwalają także na konfiguracje ustawień. W ten sposób ograniczają ilość danych zapisywanych na twardym dysku wbudowanym w notebooka. Takie możliwości oferuje m.in. MojoDrive (www.mojopac.com , MigoSync i MojoDrive mają także funkcje szyfrowania, a Ceedo opcjonalnie współpracuje z programem szyfrującym.

Z kolei Hitachi i Seagate oferują dyski do notebooków z wbudowanymi funkcjami sprzętowego szyfrowania. Znajdziesz je m.in. w notebookach Dell Latitude D630 i D830, które jako pierwsze mają dyski Seagate Momentus 5400 FDE.2. Z kolei rozwiązanie Hitachi Bulk Data Encryption jest dostępne jako opcja do wszystkich modeli dysków TravelStar.

Kłódka i łańcuch

Zabezpieczenia fizyczne to najlepszy sposób, żeby zapobiec kradzieży. Najlepiej zacząć od kamuflażu i używać torby, która nie wygląda jak torba na notebooka. Możesz też nosić laptopa w plecaku. Jeśli kupujesz torbę, Poszukaj takiej która pozwala na zamknięcie za pomocą zamka szyfrowanego czy takiej, którą można zabezpieczyć kłódką. Przykładowo, niektóre torby mają tak skonstruowane języczki suwaków, że można je spiąć małą kłódką. Są też różne akcesoria umożliwiające przypięcie notebooka stalową linką i podnoszący alarm w przypadku próby kradzieży.

Mimo różnych pomysłów na zabezpieczenie notebooka i tak największy wpływ na jego bezpieczeństwo ma czynnik ludzki. Laptopy częściej giną przez z powodu roztargnienia ich właścicieli, niż w wyniku kradzieży. Dotyczy to przede wszystkim służbowego sprzętu, którego strata dla użytkownika nie jest dotkliwa finansowo. Jednak z reguły jest on używany również do prywatnych zastosowań, więc dlatego warto o niego dbać, jak o własny sprzęt. W przeciwnym razie możesz utracić swoje prywatne wiadomości, zdjęcia, itp.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...