Szyfrowanie firmowej sieci WiFi – czy to ważne?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jeśli chodzi o sposób szyfrowania sieci, w większości przypadków mamy do wyboru dwie lub trzy możliwości.
Wiemy już, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie firmowej sieci WiFi. Jeśli nie chcemy, aby ktokolwiek niepowołany mógł śledzić wysyłane w biurze poufne dokumenty, powinniśmy po pierwsze zmienić domyślne ustawienia routera oraz ustanowić odpowiednią nazwę. Najważniejsze jest jednak ustawienie odpowiedniego szyfrowania sieci. Jak tego dokonać?

Po zalogowaniu się do panelu kontroli routera powinniśmy skonfigurować szyfrowanie firmowej sieci. Jeśli zaniedbamy ten krok możemy być pewni, że do naszej sieci z biegiem czasu zaczną podłączać się niepowołane osoby. Szyfrowanie sieci to najważniejszy krok prowadzący do zwiększenia bezpieczeństwa sieci. Po jego zastosowaniu będziemy pewni, że nikt niepowołany nie wkradnie się do firmowej sieci.

Sprawdź też: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

Jeśli chodzi o sposób szyfrowania sieci, w większości przypadków mamy do wyboru dwie lub trzy możliwości. Są to szyfrowania oznaczone jako WEP, WPA oraz WPA2. Jeśli oczekujemy najwyższego poziomu bezpieczeństwa powinniśmy wybrać szyfrowanie WPA2. Praktycznie każde najnowsze urządzenie opatrzone logiem certyfikacji WiFi musi obsługiwać standard WPA2. Pamiętajmy, że klucz szyfrujący dla WPA lub WPA2 powinien być wystarczająco skomplikowany i złożony z przypadkowych elementów. Czemu?

Zobacz również: Nowy TV w firmie – co jeszcze jest istotne?

Przede wszystkim unikajmy oczywistych skojarzeń. O ile w przypadku nazwy sieci mogliśmy pozwolić sobie na niewielkie odstępstwa od zasad, tak w przypadku klucza nie możemy wybrać niczego oczywistego. Jeśli za hasło wybierzemy np. nazwę firmy, imię właściciela lub rok powstania przedsiębiorstwa równie dobrze możemy w ogóle wyłączyć wszelkie zabezpieczenia. Klucz szyfrujący powinien być losową kombinacją małych i wielkich znaków oraz cyfr. Osoba niepowołana nie może po prostu odgadnąć hasła.

Warto zobaczyć: E-biznes w samotności – czy wspólnicy są nam niezbędni?

Jeśli w firmie znajduje się nieco starsze urządzenie, w którym nie ma możliwości wyboru standardu WPA2, powinniśmy wybrać WPA. Jeśli router w firmie jest na tyle stary, że oferuje jedynie standard WEP, najlepiej wymienić go na lepszy model. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie sieci, z pewnością nie będziemy na tyle skąpi i nie zostawimy starego urządzenia z zabezpieczeniem WEP. W dzisiejszych warunkach złamanie tego zabezpieczenia jest na tyle proste, że nawet początkujący włamywacze mogą sobie z tym poradzić. To tak, jakby wielki magazyn ze sprzętem RTV zamknąć na kłódkę wielkości paczki zapałek – mało odpowiedzialne.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...