Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu / inforCMS
Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, brud w komputerze może narobić wiele szkód, a w najlepszym przypadku jedynie spowolnić komputer. Zabrudzony komputer chodzi głośniej, jest mniej stabilny i bardzo się grzeje, co może z kolei doprowadzić do poważnej awarii. Warto zatem od czasu do czasu przeprowadzić czyszczenie komputera. Nie zajmie to długo, a komfort pracy ulegnie znacznej poprawie. Jak się do tego zabrać?

Jeśli chcemy wyczyścić komputer z kurzu i brudu, warto wcześniej wyposażyć się w kilka rzeczy. Przede wszystkim przyda się niewielki śrubokręt krzyżakowy, którym rozkręcimy obudowę oraz odkręcimy podzespoły we wnętrzu. Równie przydatne będzie sprężone powietrze w puszcze lub przynajmniej delikatny pędzelek do czyszczenia zabrudzeń. Po skompletowaniu niezbędnych rzeczy, warto odłączyć komputer i przenieść obudowę w ustronne miejsce, w którym nie będziemy musieli martwić się o porządek, gdyż z wnętrza może wydostać się ogromna ilość brudu.

Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu. Rozkręcanie zasilacza nie jest konieczne, poza tym późniejszy montaż może mniej doświadczonym osobom przysporzyć trochę kłopotu. Rozwiązaniem jest przedmuchanie wnętrza sprężonym powietrzem przez wszystkie otwory obudowy zasilacza. Jeśli jednak widzimy, że łopatki wentylatora są oblepione kurzem, a sprężone powietrze nie daje sobie z tym rady, warto rozkręcić obudowę i przeczyścić wszystko pędzelkiem.

Zobacz również: Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?

Kolejnym miejscem, w które należy zajrzeć to procesor CPU i jego okolice. Niestety radiator procesora jest bardzo narażony na kurz i dość szybko go zbiera. Niestety duża warstwa kurzu skutecznie blokuje odprowadzanie ciepła przez wentylator. Aby skutecznie wyczyścić i wentylator i radiator, należy rozłączyć oba te elementy. Najlepiej odkręcić wentylator i dokładnie go wyczyścić pędzelkiem. Radiator zaś można przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie dokładnie wyczyścić pędzelkiem wszystkie blaszki.

Zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o zdjęcie radiatora z procesora i płyty głównej, a następnie po wyczyszczeniu nałożyć go ponownie nie zapominając o wymianie pasty termoprzewodzącej! Pamiętajmy przy tym, aby wyczyścić resztki starej pasty i nałożyć nową w odpowiedniej ilości. Wymieniając pastę termoprzewodzącą unikajmy zwykłych, silikonowych past. Lepiej zakupić srebrną pastę, która jest trwalsza i lepiej odprowadza ciepło z procesora.

Po wyczyszczeniu procesora warto zainteresować się kartą graficzną, szczególnie, jeśli wyposażona jest w wentylator. Karta graficzna zbiera nieco mniej kurzu niż procesor czy zasilacz, dlatego też sprężone powietrze powinno wystarczyć. Jeśli jednak brud jest na tyle duży, że powietrze nie daje sobie z nim rady, warto przeprowadzić taką samą operację jak z procesorem – zdjęcie chłodzenia i dokładne wyczyszczenie.

Niektóre płyty główne również wyposażone są w wentylatory, które warto przeczyścić. Oczywiście warto zainteresować się okolicą procesora, gdzie brud nadmuchiwany przez wentylator może zalegać pod radiatorem. Pamiętajmy, że w tych okolicach znajdują się elementy odpowiedzialne za zasilanie procesora, które również nagrzewają się do wysokich temperatur. Warto wyczyścić je z brudu aby uniknąć awarii z powodu przegrzania lub spięcia.

Sprawdź też: Jakie są największe zalety handlu internetowego?

Po kilkunastu minutach czyszczenia można przystąpić do montażu wszystkich podzespołów i zamknięcia obudowy. Aby zaoszczędzić sobie pracy na przyszłość, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry montowane na wentylatory, które wtłaczają powietrze do wnętrza. Przy zastosowaniu tego typu filtrów wystarczy od czasu do czasu czyścić je z kurzu, a wnętrze obudowy dłużej pozostanie czyste. Po czyszczeniu komputera jego kultura pracy z pewnością wzrośnie, a temperatura podczas pracy spadnie do normalnego poziomu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...