Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Istnieje wiele sposobów komunikacji na dowolne odległości.
Prowadzenie profesjonalnej firmy o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym wiąże się z wieloma podróżami służbowymi. Niekiedy tego typu wyjazdy nakładają się na siebie stwarzając sytuacje bez wyjścia. Nie można być przecież w dwóch miejscach na raz, prawda? Otóż okazuje się, że jest to technicznie możliwe. Poznajmy tajniki wideo- i telekonferencji.

Istnieje wiele sposobów komunikacji na dowolne odległości. Taka możliwość przydaje się w przypadku zaistnienia powyższej sytuacji. Obecnie mamy do dyspozycji dwa główne kanały komunikacji firmowej, czyli wideokonferencja i nieco mniej zaawansowany odpowiednik, czyli telekonferencja. W przeciwieństwie do wideokonferencji, które muszą odbywać się w specjalnie zaprojektowanym i wyposażonym pomieszczeniu, telekonferencje można zorganizować praktycznie z każdego miejsca.

W przypadku telekonferencji, pracownicy firmy mogą brać w niej udział niezależnie od tego, gdzie się w danym momencie znajdują. Może to być samochód, dom, inny oddział firmy, pociąg etc. Niezbędne jest tylko odpowiednie oprogramowanie oraz dostęp do telefonu. Co prawda połączenie telefoniczne nie zapewnia takiego komfortu rozmowy jak obraz wideo, jednak pełna mobilność tej technologii dla wielu klientów jest najważniejszą kartą przetargową.

Zobacz również: Mobilne aplikacje – czy to się opłaca?

Warto zaznaczyć, że audiokonferencje są rozwiązaniem mniej zaawansowanym technologicznie niż połączenia wideo, co sprawia, że są bardziej niezawodne i stabilne. Z pewnością wielu przedstawicieli firmy spotkało się z mało przyjemną sytuacją, gdy świetnie przygotowane wystąpienie transmitowane przez sieć okazało się porażką ze względu na tak prozaiczny problem, jakim była niska jakość łącza internetowego. Konferencje audio nie wymagają wysokiej jakości łącza internetowego, dzięki czemu możemy być pewni stabilności połączenia.

Wybierając oprogramowanie do telekonferencji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych funkcji, które mogą znacząco zwiększyć efektywność i jakość naszych spotkań. Nowoczesne aplikacje są wyposażone między innymi we wtyczkę do programu Microsoft Outlook. Tego typu funkcjonalność pozwala na planowanie połączeń konferencyjnych bezpośrednio z poziomu książki kontaktów. Zaproszenie na konferencję zostaje automatycznie wysłane do uczestników wraz z numerem połączenia oraz kodem PIN, który pozwala na identyfikację rozmówcy i zapewnia bezpieczeństwo spotkania. Równocześnie zaproszenie zostaje naniesione w kalendarzu Outlooka. Wszystko poukładane, składne i przejrzyste.

Polecamy: Jak wygląda internetowy szantaż?

Przed wyborem oprogramowania warto również sprawdzić, czy pozwala ono na pełne zarządzanie dyskusją, wraz z możliwością przerywania rozmowy, wyciszenia danej osoby czy zaproszenia poszczególnych uczestników do wypowiedzi. Warto zwrócić uwagę na funkcję nagrywania spotkań – takie nagranie służy potem nie tylko, jako raport, ale również może zostać przesłane osobom, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w dyskusji, aby mogły się zapoznać z ustaleniami i nowymi strategiami.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...