Wybieramy telefon do VoIP – co warto mieć na uwadze?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Korzystanie z komputera, jako urządzenia do wykonywania połączeń VoIP nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Jak wiemy, rozmowy VoIP możemy prowadzić, używając komputera i specjalnej aplikacji. Jest to świetne rozwiązanie, gdy usługi VoIP używamy bardzo sporadycznie lub gdy chcemy sprawdzić działanie tej technologii. Jeśli jednak mamy zamiar korzystać z tego rozwiązania na dłuższą metę, słuchawki i komputer nie są najwygodniejszą alternatywą. Jeśli telefonia internetowa ma nam zastąpić stacjonarną linię domową bądź firmową najlepszym rozwiązaniem będzie zakup telefonu IP.

Korzystanie z komputera, jako urządzenia do wykonywania połączeń VoIP nie jest najlepszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Każdorazowo bowiem, gdy zechcemy do kogoś zadzwonić, będziemy musieli uruchamiać komputer. Ponadto, jeśli urządzenie będzie wyłączone, nikt się do nas nie dodzwoni. Dlatego znacznie lepiej sprawić sobie telefon IP, który działa w sposób niezależny od komputera, a jego obsługa jest równie wygodna, jak zwykłego aparatu telefonicznego.

Telefon IP można podłączyć kablem bezpośrednio do wolnego gniazda RJ-45 w routerze lub bezprzewodowo przez sieć Wi-Fi. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, niestety oferują je tylko niektóre modele z wyższej półki cenowej. Jeżeli nie posiadamy w firmie routera lub wolnego portu RJ-45, możemy zakupić model telefonu z wbudowanym routerem lub mostkiem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż tego typu telefon oprócz portu wejściowego posiada również złącze, do którego podłączamy inne urządzenie sieciowe.

Kupno telefonu to nie wszystko. Aby można było wykonywać połączenia, poza odpowiednim podłączeniem, telefon IP wymaga także konfiguracji, którą możemy przeprowadzić poprzez przeglądarkę stron WWW lub w niektórych wypadkach także bezpośrednio z menu urządzenia. Najważniejsze podczas konfiguracji jest poprawne wprowadzenie swoich danych do konta VoIP założonego u wybranego operatora. 

Funkcjonalność telefonów IP – telefony tradycyjne i wielofunkcyjne

Obecnie dostępne telefony IP oferują nie tylko te same funkcje co ich tradycyjne odpowiedniki, między innymi połączenie oczekujące, zawieszanie rozmów czy też ponowne wybieranie numerów. W niektórych modelach z wyższej półki znajdziemy wyświetlacze (również kolorowe), książki telefoniczne czy możliwość prowadzenia rozmów konferencyjnych. Bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie obsługiwać kilka linii, co pozwala na skonfigurowanie na jednym telefonie kilku kont VoIP. To przydatna funkcja, szczególnie w firmie. Dzięki temu na jednym aparacie możemy odbierać połączenia z dwóch i więcej niezależnych numerów nie tylko z różnych stref, ale i różnych operatorów VoIP. Jeśli nie chcemy kategorycznie rezygnować z telefonii standardowej, niektóre modele umożliwiają również podłączenie zwykłej linii telefonicznej. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać do końca umowy, a już teraz chcą włączyć usługę VoIP.

Zobacz również: Inwestujemy w stronę WWW. Czy to inwestycja w przyszłość firmy?

Jeśli w firmie zależy nam na mobilności, a telefon komórkowy to zbyt drogie rozwiązanie, najlepszą alternatywą będzie połączenie tych dwóch rozwiązań. Receptą na wszystko może być bezprzewodowy telefon IP, który łączy zalety komórki, z ekonomiką telefonii VoIP. Na rynku, oprócz typowych stacjonarnych telefonów IP można znaleźć modele bezprzewodowe. To świetne rozwiązanie, gdy w firmie prowadząc rozmowę z kontrahentem nie możemy być przywiązani do jednego miejsca, na przykład rozmowa na temat towaru w magazynie (przemieszczanie się po magazynie i sprawdzanie dostępności towaru).

Wśród telefonów bezprzewodowych można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje - urządzenia DECT oraz Wi-Fi. Pierwsza odmiana działa na bardzo podobnej zasadzie, co tradycyjne telefony bezprzewodowe, które oprócz słuchawki zawierają specjalne urządzenie zwane bazą. To właśnie ją podłącza się przewodem do Internetu, a sygnał bezprzewodowo przekazywany jest tylko do słuchawki. Z telefonu DECT można korzystać tylko w zasięgu bazy, a po opuszczeniu obszaru objętego zasięgiem, rozmowa zostaje przerywana. Telefony Wi-Fi są o wiele lepszym rozwiązaniem. Modele z wyglądu przypominają telefony komórkowe. Nie posiadają „bazy”, a z Internetem łączą się bezprzewodowo. Z tego typu telefonów możemy korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci Wi-Fi – może to być firmowa sieć, jak i darmowe, miejskie Hot Spoty.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

Jeśli prowadzimy poważną firmę i często prowadzimy wideokonferencję, świetnym rozwiązaniem będzie wideotelefon IP. Urządzenia tego typu stają się coraz bardziej popularne. Co prawda są to drogie urządzenia, ale w zamian za wysoką cenę otrzymujemy urządzenie wyposażone w duży kolorowy wyświetlacz i kamerę wideo. Dzięki nim możemy nie tylko usłyszeć naszego rozmówcę, ale również go zobaczyć. Rzecz jasna aby tego typu połączenie doszło do skutku, po obu stronach połączenia wideo muszą znajdować się odpowiednie urządzenia. Pamiętajmy również, że nie każdy operator udostępnia tego typu usługę – warto to sprawdzić przed wyborem operatora.

Telefony USB i Skype –alternatywa czy konieczność?

Najmniej funkcjonalnym urządzeniem obsługującym VoIP jest telefon USB. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż w znacząco ogranicza funkcjonalność całej idei telefonii VoIP. Po pierwsze, nie należy go mylić z typowym telefonem IP - do pracy wymaga włączonego komputera, a czasem nawet uruchomionego w nim odpowiedniego komunikatora. Oznacza to spore ograniczenia, które są niemal takie same jak w przypadku podstawowego „pakietu”, czyli zwykłych słuchawek z mikrofonem. Ponadto rozmowa przez telefon USB jest niezbyt wygodna. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się wygodne słuchawki z mikrofonem. Zamiast inwestować w niewygodny telefon USB, lepiej kupić wygodne słuchawki z dobrej jakości mikrofonem.

W niektórych sklepach i na aukcjach internetowych dostępne są jeszcze telefony dedykowane do Skype w wersji USB oraz niezależnych urządzeń podłączanych bezpośrednio do Internetu. Niestety tego typu rozwiązanie również wiąże się z wieloma ograniczeniami. Skype do przesyłania głosu korzysta z własnego protokołu, który nie jest z SIP, czyli najpopularniejszym protokołem telefonii internetowej VoIP. Jeśli zdecydujemy się na telefon Skype, pamiętajmy, że urządzenie takie nie będzie działać z innymi operatorami. Warto więc przemyśleć inne, bardziej przyszłościowe i uniwersalne rozwiązania.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...