Formaty zapisu wideo – na co zwracać uwagę kupując kamerę?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jeśli chcemy mieć więcej możliwości lub jesteśmy po prostu profesjonalistami, zdecydujmy się na format AVCHD, który oferuje więcej możliwości, niestety kosztem większego rozmiaru plików i większego obciążenia procesora.
Kupując kamerę wideo mamy zamiar nagrywać za jej pomocą różne filmy. Oczywiście chcemy, aby nasze dzieło obejrzeli inni na telewizorze, komputerze lub telefonie. Z pewnością nikt nie kupuje kamery z myślą o oglądaniu nagranych filmów na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Jeśli więc chcemy, aby nasze dzieło dało się edytować i odtwarzać na PC, smartphonie czy telewizorze, musimy sprawdzić jakie formaty obsługuje nasza kamera. Poznajmy tajniki kilku formatów wideo.

Wiele modeli kamer wideo korzysta z różnych formatów wideo, takich jak MPEG-4, AVCHD (Advanced Video Coding High Definition), HDV lub MPEG-2. Rdzeniem każdego formatu wideo jest mały fragment kodu programu zwany kodekiem. Pamiętajmy jednak, że obecne pliki wideo o dużej rozdzielczości są dość obszerne, a bez kodeka zajmowałyby jeszcze większe pojemności.

Każdy kodek "ściska" źródłowy plik wideo tak, aby ułatwić przechowywanie i transfer plików. Przesyłając plik z kamery na dysk twardy komputera dla każdego użytkownika ważne jest, aby proces kopiowania trwał jak najkrócej. Podczas odtwarzania kodek dekompresuje video, aby było jak najlepszej jakości. Warto jednak pamiętać, że kompresja wykorzystywana w kamerach ogólnego zastosowania "gubi" nieco jakości. Oznacza to, że po skompresowaniu zapisanego pliku wideo nie wróci do jakości sprzed kompresji. Nie mniej jednak warto pamiętać, że dla osoby, która nie zajmuje się zawodowo edycją lub produkcją filmów, jakość po kompresji/dekompresji nie jest zauważalna.

Większość osób, które wybierają kamerę wideo, zwraca uwagę na dwa główne formaty. Są nimi MPEG-4, format popularny dla większości kieszonkowych kamer, lub AVCHD, format, który robi się coraz bardziej popularny w kamerach HD ogólnego zastosowania. Jeśli mamy na oku starsze kamery bazujące na kasetach jako środku zapisu, będą one obsługiwały format HDV, choć obecnie producenci starają się zastępować kasety kartami SD. Ostatnim formatem, który jest coraz rzadziej wykorzystywany jest format MPEG-2. Z tego formatu korzystają na przykład umożliwiające zapis wideo lustrzanki. Jest to również podstawowy format wykorzystywany przez kamery SD.

Zobacz również: Jak wybrać procesor do komputera biurowego?

Z tych dwóch podstawowych formatów, to właśnie MPEG-4 jest łatwiejszy w obsłudze i mniejszy rozmiarowo. Oba MPEG-4 i AVCHD wykorzystują ten sam kodek H.264, lecz MPEG-4 zawiera dużo mniej danych, co sprzyja utrzymaniu plików, jako małych i szybkich. Kolejną zaletą formatu MPEG-4 to fakt, że jest on na rynku już dłuższy czas. Sprawia to, że jest on kompatybilny z dużą ilością programów, serwisów internetowych i systemów operacyjnych. Minimalizuje to czas niezbędny do konwersji plików MPEG-4 na inny format.

Jeśli chcemy mieć więcej możliwości lub jesteśmy po prostu profesjonalistami, zdecydujmy się na format AVCHD, który oferuje więcej możliwości, niestety kosztem większego rozmiaru plików i większego obciążenia procesora. Ponadto będziemy zmuszeni do konwersji plików do innego formatu, aby bezproblemowo odtwarzać je na komputerze czy innym urządzeniu. Każdy plik AVCHD zawiera możliwość dodania meta danych do każdego klipu, miniatur obrazków, narzędzi prezentacyjnych, jak menu czy napisów, oraz pliku systemowego, który wspomaga zapis wideo na Blu-ray. Klip wideo zostaje zapisany w formacie .MTS.

Niestety sporą wadą formatu AVCHD jest problem z kompatybilnością. Firmy Panasonic i Sony wypuściło AVCHD kilka lat temu, a oprogramowanie do dnia dzisiejszego z trudem próbuje nadążyć za tym formatem. Być może po kupnie kamery obsługującej AVCHD będziemy zmuszeni zainwestować w dodatkowe oprogramowanie do edycji wideo oraz do konwertowania tego formatu na inny. Windows 7 jest jedynym systemem operacyjnym dostępnym na PC, który oferuje obsługę tego formatu fabrycznie. Jeśli posiadamy wcześniejsze odsłony systemu Windows, będziemy musieli zainstalować dodatkowe oprogramowanie.

Zobacz również: Dyski, zasilacze i procesory – wybieramy serwer do firmy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...