Jak wybrać kamerę do firmy – pamięć flash czy dysk twardy?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Karty można wymieniać, a w kieszeni możemy nosić ich nawet kilkanaście, każda o sporej pojemności. / Czy.wieszjak.pl
Wiemy już, że kamera cyfrowa to przydatne urządzenie w firmie. Oczywiście nie w każdej firmie, jeśli prowadzimy sklep mięsny, kamera jest nam raczej zbędna, jednak, jeśli mamy agencję reklamową, kamera z pewnością się przyda. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno kamery, warto zdecydować, jaki sposób zapisu danych będzie dla nas lepszy. Od jakiegoś już czasu producenci zasypują nas różnymi sposobami przechowywania wideo, włączając w to kasety DV (Digital Video), MiniDVD i dyski twarde wmontowane w sprzęt rejestrujący. Ostatnio pojawił się nowy sposób zapisywania materiału. Jest to pamięć flash. Co więc wybrać i dlaczego?

Kilka lat temu producenci kamer cyfrowych wprowadzili pamięci flash o dużej objętości. Głównym celem takiego zabiegu było polepszenie warunków przechowywania materiału wideo. Większa pojemność i większa prędkość transferu danych była ogromna zaletą w porównaniu do wolnych dysków twardych i ograniczonych kaset magnetycznych lub płyt miniDVD. W tym samym okresie nastąpił dynamiczny rozwój kart SDHC i SDXC.

Obecnie oferowane są kamery, które oferują połączenie kilku standardów, na przykład wejścia na kartę SD z wbudowanym dyskiem flash służącym do rejestracji i przechowywania materiału. Są oczywiście modele, które korzystają tylko z jednego rozwiązania. Rzecz jasna oba rozwiązania mają pewne wady, ale wybierając między tymi dwoma alternatywami, lepiej sięgnąć po urządzenie stosujące karty SDHC oraz SDXC. Czemu? Karty można wymieniać, a w kieszeni możemy nosić ich nawet kilkanaście, każda o sporej pojemności. Wbudowany dysk flash wprowadza pewne ograniczenia. Poznajmy jednak wady i zalety obu rozwiązań.

Zobacz również: Jak przygotować kampanię Google AdWords?

Zacznijmy od kamer z wbudowanym dyskiem twardym. Dyski mają zazwyczaj o wiele większą pojemność niż karty pamięci flash. Mimo to, dla wielu użytkowników nie jest to najważniejsza cecha. Po pierwsze, nie ma możliwości wymiany ani wyjęcia dysku twardego z kamery. Oczywiście można to zrobić, jednak prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia i utraty gwarancji jest bardzo duże. Przenoszenie danych z kamery do komputera jest też nieco trudniejsze i wolniejsze.

Pamiętajmy również, że tradycyjne dyski twarde są skonstruowane z małych, ruchomych części, dlatego też ich awaryjność znacznie przewyższa awaryjność pamięci flash. Dyski twarde są dużo bardziej podatne na uszkodzenia w wymagających warunkach. Należy bardzo uważać podczas filmowania na dworze, w trakcie szybkich akcji, czy też na dużych wysokościach. Wystarczy upadek kamery z niewielkiej wysokości lub nieodpowiednie warunki atmosferyczne, aby poważnie uszkodzić sprzęt. Jakie są zalety pamięci flash?

Pamięci flash są jedyną alternatywą w przypadku niewielkich kamer kieszonkowych. W przypadku kamer kieszonkowych, w których znajdziemy wbudowaną przestrzeń o pojemności np. 8 GB, możemy nagrać do półtorej godziny materiały filmowego. Warto również pamiętać, że pamięci flash są o wiele bardziej wytrzymałe od klasycznych dysków twardych w związku ze swoją konstrukcją. Pamiętajmy jednak, że jeśli zakupimy kamerę z niewymienną pamięcią czekają nas te same ograniczenia, co w przypadku dysków twardych.

Zobacz również: Newsletter – co napisać, żeby nie odstraszyć potencjalnego klienta?

Jeśli jednak decydujemy się na kamerę z górnej półki, z pewnością będą one oferowały połączenie wbudowanego dysku flash z wyjmowaną kartą pamięci. Takie rozwiązanie umożliwia praktycznie nieograniczoną długość filmowania. Wystarczy uzbroić się w kilka kart pamięci i dodatkowy akumulator, jeśli wybieramy się w długą podróż. Nawet, jeśli taka kamera ma niewielką pojemność na wbudowanym dysku twardym, możemy ją bez problemu powiększyć za pomocą karty pamięci. Obecnie oferowane karty pamięci mają nawet po 64 GB pojemności. Ich koszt jest co prawda bardzo wysoki, jednak możemy wyposażyć się w kilka kart o pojemności 8 GB w cenie około 100 zł.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...