Złącza, wyjścia, wejścia – na co zwracać uwagę wybierając drukarkę?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
inforCMS
Wiele osób wybierając drukarkę, zarówno do małego, czy dużego biura, tak samo do domu i gabinetu, nie zwraca uwagi na takie kwestie, jak rodzaje złącz, w które jest wyposażone dane urządzenie. Priorytetem jest technologia, w jakiej działa drukarka (atrament lub laser), jakość druku oraz kwestie ekonomiczne. Kierując się tymi aspektami, warto zwrócić uwagę na to, w jakie złącza, wejścia i wyjścia wyposażona jest interesująca nas drukarka. Być może początkowo zbędne złącze, przyda się w przyszłości. Poznajmy więc najpopularniejsze rodzaje złącz, wejść i wyjść w drukarce.

LPT – to najstarszy z interfejsów stosowanych w drukarkach. Jest to praktycznie port równoległy (IEEE184) mający postać 25-pinowego złącza szpilkowego. Złącze to opracowano w 1994 roku i dzisiaj jest już praktycznie niestosowane. Złącze to zapewnia prawidłowa transmisję na odległość 2 m, a przy dobrej jakości kablach nawet do 5 metrów, co jak na dzisiejsze standardy jest wynikiem niezwykle skromnym. Prędkość transmisji to ok. 2 Mbit/s dla najszybszej wersji ECP. Nie umożliwia podłączania hot-plug.

USB – to najpopularniejszy i najbardziej wszechstronny interfejs komputerowy. Wersja 2.0 oferuje przepustowość do 480 Mbit/s, jednak wielu drukarkom wystarcza także połączenie w wersji 1.1 (1,5 Mbit). Obecnie na rynku można spotkać USB w wersji 3.0, jednak nie jest ono jeszcze popularne wśród drukarek.

WiFi – to oczywiście łącze bezprzewodowe, które umożliwia komunikację między urządzeniami bez udziału znienawidzonych, plączących się kabli. W większości drukarek karta WiFi jest zgodna ze standardem 802.11 b/g, w najdroższych modelach, jest to standard – n. Oczywiście chodzi tu o prędkość przesyłu danych, jednak w przypadku drukarek nie musi to być standard –n, w zupełności wystarczy 802.11 b/g. Drukarka z WiFi wymaga posiadania rutera lub karty sieciowej WiFi w komputerze. Największą zaleta WiFi jest możliwość postawienia drukarki z dala od komputera. Oraz podłączenie do sieci kilku urządzeń.

Zobacz również: W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Ethernet – łącze sieciowe (RJ-45) obecne w drukarkach biurowych, oraz lepiej wyposażonych modelach domowych. Idealne dla użytkowników posiadających sieć lokalna w domu, którzy jeszcze nie przesiedli się na łączność bezprzewodową, która jest oczywiście o wiele wygodniejsza i nowocześniejsza.

Bluetooth – ostatni, stosunkowo rzadko spotykany w drukarkach interfejs bezprzewodowy. W praktyce wykorzystywany jedynie do drukowania zdjęć z telefonów komórkowych lub innych urządzeń wyposażonych w Bluetooth. Nie jest to złącze niezbędne, ale nie zaszkodzi, jeśli nowa drukarka będzie w BT wyposażona.

Czytnik kart pamięci – to bardzo przydatny dodatek, niezbędny w przypadku drukarek dedykowanych do zdjęć. Czytnik kart pamięci umożliwia bezpośrednie podłączenie karty pamięci i wydrukowanie z niej wybranych zdjęć. Najczęściej odczytywanymi formatami są SD i Memory Stick i ich pochodne. Nieco rzadziej xD i Compact Flash, jednak w najnowszych modelach spotkamy czytniki kart radzące sobie ze wszystkimi popularnymi formatami. 

Zobacz również: Jak kontrolować pracę dysku twardego?

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...