Notebooki DTR – alternatywa dla komputerów stacjonarnych

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Laptopy Desktop Replacement (w skrócie DTR) to urządzenia oferujące bardzo wysoką wydajność i znakomite wyposażenie obfitujące w ogromną liczbę dodatkowych złącz i akcesoriów takich jak piloty zdalnego sterowania czy rozbudowany system audio. W założeniu komputery tego typu mają stanowić pewną alternatywę dla komputerów stacjonarnych oferując porównywalne, a nawet wyższe możliwości i wydajność. Jeśli jednak szukamy mobilności, długiej pracy na baterii i niewielkich rozmiarów, lepiej omijajmy tego typu urządzenia szerokim łukiem.

Opisywany typ komputerów to świetne rozwiązanie dla wymagających użytkowników, którzy nie chcą ograniczać korzystania z komputera do jednego miejsca przy biurku. Obecnie dostępne w sprzedaży modele dużych laptopów oferują swojemu użytkownikowi bardzo mocne podzespoły - szybkie procesory wielordzeniowe, mocne karty grafiki, pojemne dyski twarde a co najważniejsze, duże ekrany i wysoką rozdzielczość. Jedni takie możliwości wykorzystają do gier i oglądania filmów w rozdzielczości HD, dla innych takie parametry wykorzystają do pracy z wymagającymi programami graficznymi. Duży ekran pozwala na komfortowe oglądanie prezentacji multimedialnych lub swobodną pracę z wieloma otwartymi oknami. Mimo iż urządzenie tego typu nie jest wygodne w podróży, to i tak o wiele łatwiej jest je przenieść z miejsca na miejsce niż tradycyjny komputer zamknięty w obudowie Midi-Tower. Mówiąc o mobilności, warto zaznaczyć, że notebooki z segmentu DTR nie są dobrymi partnerami w podróży, które można swobodnie zapakować do plecaka lub torby. Podsumowując, notebooki z segmentu Desktop Replacement to urządzenia polecane wszędzie tam, gdzie zwykły komputer stacjonarny się po prostu nie zmieści. 

Zobacz również: Jak wybrać notebooka biznesowego?

Najważniejsze cechy notebooka DTR

Notebook DTR charakteryzuje się ekranem o przekątnej minimum 17 cali oraz matrycą, co najmniej HD Ready z grupy "wysoka rozdzielczość" - od 1440 x 900 i większa. Ponadto urządzenie wyposażone jest w wydajny układ graficzny z grupy "dla graczy", sprzętowe wspomaganie przy odtwarzaniu materiałów HD to praktycznie standard.

Równie ważny jest dźwięk. Warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia zewnętrznych głośników, najlepiej w systemie 5.1. Wbudowane głośniki również powinny być dobrej jakości, co najmniej system 2.1.

W przypadku pamięci RAM, 4 GB to praktycznie standard w dzisiejszych czasach. Podobnie jak dysk o pojemności 500 GB, a najlepiej dwa. Jeśli chodzi o napęd optyczny, warto zainwestować w Blu-Ray. Co prawda nagrywarka tego formatu jest dość droga, ale możliwość nagrania na płytę BD około 50 GB danych w zupełności rekompensuje koszty.

Jeśli chodzi o dodatkowe elementy: wbudowana kamerka internetowa, czytnik linii papilarnych czy też dodatkowy pilot zdalnego sterowania to obecnie standard. Jeśli chodzi o złącza, warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie wyposażone było w co najmniej 4 złącza USB 2.0, złącze e-SATA, wyjście HDMI, gniazdo PCMCIA lub Express Cart a także czytnik kart pamięci obsługujący kilka formatów. Mile widziane jest również wyjście audio S/PDIF. Za komunikację powinna odpowiadać dobrej jakości zintegrowana karta sieciowa Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz co oczywiste Bluetooth. Jeśli chodzi o pracę na baterii, nie ma tu dużych wymagań – ponad godzina pracy będzie w zupełności wystarczająca.

Zobacz również: Jak chronić firmę przed phisingiem?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...