Jak wybrać notebooka biznesowego?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Niemal z dnia na dzień na rynku pojawiają się coraz nowsze komputery przenośne. To, co było nowoczesne miesiąc temu, dziś może być już standardem. Patrząc na komputery z zeszłego roku, porównując je do tych dzisiejszych można dojść do wniosku, że przez ten czas producenci nie próżnowali i wprowadzili do sprzedaży nowe i lepsze modele. Doczekaliśmy się kolejnych platform mobilnych, interesujących rozwiązań technologicznych i dodatków, które uprzyjemniają pracę. Czym kierować się wybierając biznesowego notebooka?

Czym charakteryzują się notebooki biznesowe?

Notebooki biznesowe to przede wszystkim urządzenia dla pracowników małych i dużych firm. To również komputery dla osób, które często udają się na spotkania poza siedzibą przedsiębiorstwa i pracują w terenie.

Z jednej strony laptopy tej klasy są niewielkie, aby zapewnić wygodę w czasie podróży, ale jednocześnie muszą zapewnić przy tym odpowiedni komfort użytkowania, aby pracownik mógł korzystać z takiego komputera przez kilka godzin dziennie. W związku z tym, pod uwagę warto brać modele z ekranem od 12 do 15". Nie warto inwestować w modele o przekątnej ekranu na poziomie 17 cali, gdyż urządzenia tego typu są bardzo ciężki, niewygodne, a bateria zazwyczaj wystarcza na kilkadziesiąt minut pracy. Niewielkie modele o przekątnej poniżej 12 cali nie nadają się do pracy, to raczej urządzenia stworzone do przeglądania Internetu w czasie podróży.

Wymiary i waga to bardzo istotne cechy, determinujące zakup komputera przenośnego dla osób podróżujących. Jeśli przenosimy komputer tylko ze swojego biura do sali konferencyjnej i z powrotem, albo z biura do domu i z powrotem - wówczas można zdecydować się na duży ekran, np. 15,4”. Jeśli jednak często wyjeżdżamy i ciągle nosimy urządzenie przy sobie, warto zwrócić uwagę na takie dane jak waga sprzętu i czas pracy na baterii.

Zobacz również: Jak bezpiecznie podwoić oszczędności?

Najważniejsze cechy notebooka biznesowego

Jak już wiemy, do najważniejszych cech notebooka biznesowego należą jego wymiary oraz waga. Warto również zwrócić uwagę na trwałość i solidne wykonanie urządzenia. Dobrze, jeśli obudowa jest odporna na zarysowania. Po kilku podróżach wyjęcie z torby laptopa wyglądającego jak po wojnie nie będzie zbyt przyjemne. Warto zainteresować się pojemnością baterii i czasem pracy – 3 godziny bez ładowania to minimum. Ponadto sprawdźmy, czy istnieje możliwość dokupienia pojemniejszej baterii.

Zwróćmy uwagę na kwestie bezpieczeństwa danych, a konkretniej na wygodny system przywracania systemu i oprogramowania - najlepiej z osobnej partycji dysku. W przypadku awarii będziemy mogli szybko przywrócić system do dawnej świetności.

Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, warto zdecydować się na matową matrycę (non-glare). Jej zalety docenimy głównie na świeżym powietrzu. W ostrym słońcu matryca glare jest praktycznie nie do użycia, gdyż promienie odbijają na jej błyszczącej powierzchni. Zadbajmy również o odpowiednią ilość pamięci RAM – 3GB pamięci DDR2 lub 3 to obecnie minimum, a możliwość rozbudowy będzie dodatkowym atutem. Kolejną kwestią jest dysk twardy o pojemności minimum 160GB, choć obecnie oferowane notebooki wyposażone są w dyski o pojemności 500GB. Można również dokupić zewnętrzny dysk 1,8 cala co z pewnością przyda się w podróży. Takie dodatki jak wbudowana kamerka internetowa, czytnik linii papilarnych, co najmniej 2 złącza USB 2.0, zintegrowana karta sieciowa Wi-Fi 802.11 b/g/n, wyjście VGA, mile widziane wyjście HDMI, gniazdo PCMCIA lub ExpressCard, czytnik kart pamięci obsługujący kilka formatów (np. SD, xD, MS, MMC) oraz komunikacja Bluetooth w wersji co najmniej 2.0 to elementy niemal nieodzowne w nowoczesnym notebooku biznesowym

Zobacz również: e-Firma - Ochrona danych i antywirus

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...