Dzień Bezpiecznego Internetu 2009 wg Kaspersky Lab

Jeden dzień, jeden temat, 40 państw na całym świecie: obchodzony 10 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu podkreśla znaczenie kwestii bezpieczeństwa w Internecie.

Czasy beztroskiego surfowania po Internecie minęły bezpowrotnie. Internetowi gangsterzy przeprowadzają coraz więcej ukierunkowanych ataków na użytkowników końcowych i firmy dowolnego rozmiaru. Interesuje ich tylko jedno: zarobienie pieniędzy. "Epoka dzieciaków zajmujących się wirusami i robakami dla zabawy odeszła w przeszłość. W ich miejsce rozwinął się cały przemysł wysoce zorganizowanych grup cyberprzestępczych" - wyjaśnia Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab Polska.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Forsa Institute dla stowarzyszenia BITKOM w Niemczech, w 2008 roku ofiarą cyberprzestępstw padło prawie 4 miliony Niemców, a 7% wszystkich użytkowników komputerów w wieku powyżej 14 lat poniosło straty finansowe, które miały związek ze szkodliwymi programami, korzystaniem z aukcji oraz bankowości online. "Edukacja dotycząca obecnego poziomu przestępczości w Internecie jest niezwykle istotna dla użytkowników w każdym wieku" - dodaje Piotr Kupczyk. "Dlatego w Kaspersky Lab uważamy, że Dzień Bezpiecznego Internetu to wspaniała inicjatywa".

Bezpieczeństwo to zachowanie

Profesjonalny poziom cyberprzestępców to nie jedyny czynnik powodujący zagrożenie danych osobowych. Również my sami, poprzez nasze zachowanie, możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Przykładem są portale społecznościowe: szukanie nowych przyjaciół online może być doskonałą zabawą, istnieje jednak druga strona medalu. Jeżeli coś zyskuje coraz większą popularność, tak jak w przypadku socjotechniki czy smartfonów, wkrótce trafia na listę cyberprzestępców.

"Zagrożenia związane z portalami społecznościowymi stały się ostatnio poważnym zagrożeniem" - mówi Piotr Kupczyk. "Zasada jest prosta: cyberprzestępcy kradną, na przykład, tożsamość znajomego online i podszywają się pod niego w celu zaatakowania większej grupy osób w sieci, które ufają znanym kontaktom. Jest to socjotechnika w czystej postaci. Aby zabezpieczyć się przed tym i wieloma innymi zagrożeniami, nie wystarczy już regularnie instalować na komputerze najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa - niezbędny jest wszechstronny system ochrony, który może zapewnić jedynie regularnie uaktualniane rozwiązanie typu Internet Security".

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa online i przystąpić do "Ruchu na rzecz Bezpieczniejszego Internetu", zapoznaj się z szerokim wachlarzem akcji prowadzonych w Polsce w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu na stronie www.saferinternet.pl.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...