Główne osobowości z kręgu hakerów

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
Artykuł ten zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Richard Stallman uważany jest za ojca darmowego oprogramowania. Po rozpoczęciu pracy w 1971 roku w Laboratorium Sztucznej Inteligencji instytutu MIT Stallman zetknął się z "klauzulą o nieujawnianiu informacji" i programem z niedostępnym publicznie kodem źródłowym, gdy włamywał się do sterownika systemowego w celu usprawnienia go w "tradycyjny sposób". Po interesującej batalii o zdobycie kodu źródłowego wadliwej drukarki Stallman porzucił swoją pracę i został najzagorzalszym zwolennikiem darmowego oprogramowania komputerowego, tworząc GNU i Free Software Foundation.


Dennis Ritchie i Ken Thompson
znani są w związku z dwoma dziełami: systemem operacyjnym UNIX i językiem programowania C. Obydwaj rozpoczęli swoje kariery w latach 60. w laboratorium Bell Labs, a ich pomysły na zawsze zrewolucjonizowały świat komputerowy.


John Draper
, znany jako "Cap'n’Crunch", zdobył sławę dzięki swym umiejętnościom włamywania się do systemów telefonicznych, używając do tego tylko gwizdka znalezionego w pudełku płatków zbożowych "Cap'n’Crunch" (stąd jego pseudonim). Oprócz miana ojca uzyskiwania nielegalnych połączeń telefonicznych, John Draper znany jest również z powodu stworzenia pierwszego edytora tekstu dla IBM PC. Obecnie prowadzi on własną działalność w branży bezpieczeństwa komputerowego, zajmuje się opracowywaniem rozwiązań antyspamowych, zapobieganiem ataków hakerów i zabezpieczeniami komputerów typu PC.


Robert Morris
rozsławił się stworzeniem w roku 1988 pierwszego robaka internetowego. Zainfekował on tysiące systemów paraliżując Internet na 12 godzin. Robak Morris był prawdopodobnie pierwszym całkowicie automatycznym narzędziem hakerskim, wykorzystującym kilka niezałatanych luk w komputerach Vax i Sun.


Kevin Mitnick
, prawdopodobnie najbardziej znany przypadek "czarnego kapelusza", został namierzony przez eksperta komputerowego Tsutomu Shimomura'ego w roku 1995.


Kevin Poulsen
zyskał sławę, gdy w roku 1990 dokonał włamania do systemu telefonicznego w Los Angeles, co pozwoliło mu dodzwonić się jako 102 osoba w konkursie radiowym i wygrać Porsche 944. Kevin Poulsen został w końcu złapany i skazany na trzy lata więzienia. Obecnie pisze artykuły do magazynu online poświęconego bezpieczeństwu "SecurityFocus".


Vladimir Levin
, rosyjski ekspert komputerowy, włamał się do Citibanku kradnąc 10 milionów dolarów. W 1995 roku został aresztowany w Wielkiej Brytanii przez Interpol oraz skazany na trzyletni pobyt w więzieniu oraz zapłatę 240 015 dolarów jako zadośćuczynienie.


Tsutomu Shimomura
jest dobrym przykładem "białego kapelusza". Pracował w San Diego Supercomputing Center, gdy Kevin Mitnick włamał się do jego sieci kradnąc informacje o technologii telefonów komórkowych i inne tajne dane. Tsutomu rozpoczął pościg za Mitnickiem doprowadzając do jego aresztowania.


Linus Torvalds
znany jest jako ojciec Linuksa, najpopularniejszego obecnie systemu operacyjnego opartego na Uniksie. Linus rozpoczął pracę nad nowym systemem operacyjnym w roku 1991, wykorzystując do swojego projektu kilka kontrowersyjnych technologii, takich jak ideę Free Software i Gnu Public Licence System.

Znany jest również dzięki swoim wcześniejszym sporom z Andrewem Tannenbaumem, autorem Miniksa, który był źródłem inspiracji dla Linusa w jego projekcie systemu operacyjnego.


Kaspersky Lab Polska

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...