Najpopularniejsze szkodliwe programy - lipiec 2008

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
inforCMS
Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2008 r.

Od lipca 2008 roku zmienia się format raportów “Najpopularniejsze szkodliwe programy” przygotowywanych przez Kaspersky Lab. Poprzednia metoda wykorzystywana do tworzenia tych raportów i oceny krajobrazu zagrożeń opierała się na danych uzyskanych w wyniku analizy ruchu pocztowego oraz plików sprawdzanych przy użyciu skanera online. Niestety metoda ta nie odzwierciedla zmiennego charakteru takich zagrożeń. Poczta elektroniczna nie jest już głównym źródłem ataków, a ze zgromadzonych danych wynika, że szkodliwe programy stanowią bardzo niewielki odsetek całego ruchu pocztowego.


Od lipca 2008 roku lista 20 najpopularniejszych szkodników będzie tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii produktów Kaspersky 2009 przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają analitykom z Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.


Produkty z linii 2009 nie zostały oficjalnie wprowadzone do sprzedaży we wszystkich krajach np. w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Zawarte w tym raporcie dane w sposób obiektywny prezentują krajobraz zagrożeń w większości państw europejskich i azjatyckich. W najbliższej przyszłości podobne raporty będą zawierały również dane dostarczone przez użytkowników z innych państw.


Do opracowania poniższych rankingów posłużyły dane uzyskane przy użyciu KSN w lipcu 2008 roku. Pierwszy z rankingów prezentuje najbardziej rozpowszechnione szkodliwe, reklamowe oraz potencjalnie niechciane programy. Podane liczby określają odsetek komputerów, na których wykryto zagrożenia.


Pozycja

Nazwa

1  

Trojan.Win32.DNSChanger.ech  

2  

Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n  

3  

Trojan.Win32.Monderb.gen  

4  

Trojan.Win32.Monder.gen  

5  

not-a-virus:AdWare.Win32.HotBar.ck  

6  

Trojan.Win32.Monderc.gen  

7  

not-a-virus:AdWare.Win32.Shopper.v  

8  

not-a-virus:AdTool.Win32.MyWebSearch.bm  

9  

Trojan.Win32.Agent.abt  

10  

Worm.VBS.Autorun.r  

11  

Trojan.Win32.Agent.rzw  

12  

Trojan-Downloader.Win32.CWS.fc  

13  

not-a-virus:AdWare.Win32.Mostofate.cx  

14  

Trojan-Downloader.JS.Agent.bi  

15  

Trojan-Downloader.Win32.Agent.xvu  

16  

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.ca  

17  

Trojan.Win32.Agent.sav  

18  

Trojan-Downloader.Win32.Obitel.a  

19  

Trojan.Win32.Chifrax.a  

20  

Trojan.Win32.Agent.tfc  


Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, lipiec 2008


Ponieważ ranking został stworzony na podstawie danych uzyskanych w okresie tylko jednego miesiąca, bardzo trudno o jakiekolwiek prognozy. Prognozy takie zostaną jednak zawarte w przyszłych raportach.


Wszystkie wymienione wyżej szkodliwe i potencjalnie niechciane programy można podzielić na trzy główne klasy zgodnie z klasyfikacją firmy Kaspersky Lab: TrojWare, VirWare, AdWare oraz Inne rodzaje MalWare.

 

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, lipiec 2008


W większości przypadków komputery użytkowników atakowane są przez szeroki zestaw programów trojańskich.


W lipcu 2008 roku na komputerach użytkowników znaleziono w sumie 20 704 unikatowych szkodliwych, reklamowych i potencjalnie niechcianych programów. Według danych analityków z Kaspersky Lab, około 20 000 z nich zostało wykrytych na wolności. Drugi ranking przedstawia liczby dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów.


Pozycja

Nazwa

1  

Trojan.Win32.DNSChanger.ech  

1  

Virus.Win32.Virut.q  

2  

Worm.Win32.Fujack.ap  

3  

Net-Worm.Win32.Nimda  

4  

Virus.Win32.Hidrag.a  

5  

Virus.Win32.Neshta.a  

6  

Virus.Win32.Parite.b  

7  

Virus.Win32.Sality.z  

8  

Virus.Win32.Alman.b  

9  

Virus.Win32.Virut.n  

10  

Virus.Win32.Xorer.du  

11  

Worm.Win32.Fujack.aa  

12  

Worm.Win32.Otwycal.g  

13  

Worm.Win32.Fujack.k  

14  

Virus.Win32.Parite.a  

15  

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.d  

16  

Virus.Win32.Sality.l  

17  

Virus.Win32.Sality.s  

18  

Worm.Win32.Viking.ce  

19  

Worm.VBS.Headtail.a  

20  

Net-Worm.Win32.Allaple.b  


Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych
zainfekowanych obiektów, lipiec 2008


Większość wymienionych wyżej programów potrafi infekować pliki. Podane liczby mogą być interesujące ze względu na to, że ilustrują rozpowszechnienie zagrożeń, które wymagają leczenia, a nie tylko usunięcia zainfekowanych obiektów.


Wśród szkodliwych programów, które zaklasyfikowały się do rankingu, znajduje się GetCodec.d - program, o którym niedawno pisali eksperci z Kaspersky Lab: http://www.kaspersky.pl/about.html?s=news_warnings&cat=4&newsid=1120. Robak ten infekuje pliki audio. Obecność tego szkodnika w rankingu wskazuje na jego aktywne rozprzestrzenianie się.


Szczegółowe informacje dotyczące zmiany pozycji oraz udziału wszystkich szkodliwych, reklamowych i potencjalnie niechcianych programów będą dostarczane od sierpnia 2008.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...