Uszkodzony dysk - co dalej

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Czy.wieszjak.pl
Według specjalistów od odzyskiwania danych , w trzech przypadkach na cztery możliwe jest przywrócenie plików z uszkodzonych nośników. Cennik usług laboratoriów jest uzależniony od poziomu uszkodzenia dysku, i ilości danych.

Jeśli żaden z naszych dysków nie odmówił nigdy posłuszeństwa możemy nazwać się szczęściarzami. W praktyce bowiem dość często zdarzają się różnego typu awarie obracające w pył nasze dane. Pół biedy jeśli były to filmy lub muzyka ,bo te można bez problemu ściągnąć z Internetu. Co jeśli były to ważne dane firmowe np. faktury, spisy magazynowe itd. – wtedy sprzęt najbezpieczniej powierzyć specjalistom.

Według pracowników laboratoriów odzyskiwania danych prawie 60% wypadków utraty plików związanych jest z awarią sprzętu. Jeśli mamy do czynienia z awarią logiczną ( czyli zawiodło oprogramowanie) możemy spróbować odzyskać dane samodzielnie. Istnieje wiele aplikacji (również darmowych) pozwalających przywrócić cenne pliki. Profesjonaliści ostrzegają, że przed podjęciem własnych prób powinniśmy skopiować cały nośnik i prób odzyskania dokonywać na kopii.

W wypadku fizycznego uszkodzenia powinniśmy oddać dysk komuś z odpowiednim doświadczeniem. Firmy odzyskujące dane takie jak Kroll Ontrack, zapewniają że skuteczność ich pracowników jest bardzo wysoka. Stuprocentowej pewności nie da nam jednak nikt. Związane jest to po części z rozwojem technologiczny, który obecnie nie pozwala na odzyskanie nadpisanych plików. Aby nie narażać klientów na wysokie koszty, specjaliści dokonują najpierw ekspertyzy czy dany nośnik nadaje się do renowacji.

Już się stało

Jeśli odkryliśmy, że nasz dysk uległ awarii powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które ułatwią pracę fachowcom i zabezpieczą nośnik przed poważniejszym uszkodzeniem. Po pierwsze powinniśmy zaniechać jakiejkolwiek fizycznej ingerencji w dysk, nie można go rozkręcać gdyż talerze, z których są wykonane mogą ulec uszkodzeni nawet pod wpływem kilku drobinek kurzu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to sposób odłączania – gdy odkryjemy awarie wyłączmy komputer z zasilania i wypnijmy dysk. Nie róbmy na własną rękę scandiska czy defragmentacji. Procesy te mogą utrudnić pracę laborantom.

Gdy zalejemy dysk twardy, należy go odłączyć od zasilania i zabezpieczyć. Jeśli zależy nam na danych zabronione jest samodzielne osuszanie i próby ponownego podłączenia. Istotny w tym wypadku jest również czas –zalany dysk najlepiej bezzwłocznie dostarczyć do specjalistów – wilgoć może powodować korozję w wyniku której stracimy pliki bezpowrotnie. Fachowcy zgodnie twierdzą, że najlepiej w takim wypadku jest owinąć nośnik w ręcznik i włożyć do worka elektrostatycznego.

Specjalista się ceni

Choć na polskim rynku istnieje już kilkadziesiąt firm zajmujących się odzyskiwaniem danych ceny konkurentów są bardzo zbliżone. Największe firmy oferują ekspertyzę dysku za darmo, a cennik usług rozpoczyna się od ok. 300 zł za usunięte partycje czy dyski flash, po kilka tysięcy złotych za poważnie uszkodzony nośnik HDD lub SSD. W przypadku awarii oprogramowania skorzystać możemy ze zdalnej pomocy przez Internet. Specjaliści łącząc się przez sieć mogą przywrócić nasze dane.

Uszkodzenie fizyczne podlega naprawie tylko w siedzibie firmy. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma firmy świadczącej takie usługi możemy nasz dysk wysłać pocztą lub kurierem. Odzyskane dane będą dostarczone z powrotem na płytach DVD, pendrive lub dysku twardym – zależnie od życzenia klienta.

Róbmy kopie

Specjaliści od odzyskiwania danych zawsze powtarzają swoim klientom jak ważne jest robienie kopii zapasowych najważniejszych plików. Do tego celu można przeznaczyć osobną partycję (choć to mało skuteczna metoda) lub kolejny dysk twardy. Alternatywnym rozwiązaniem są firmy internetowe świadczące usługi dysków sieciowych. Tworząc kopie plików warto pamiętać o ich regularnej aktualizacji (np. raz na miesiąc).

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...