Mobilny Internet – poznajmy go bliżej

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Wielu operatorów szumnie chwali się posiadaniem w swojej ofercie mobilnego Internetu. fot. Fotolia
Ostatnio temat mobilnego Internetu przewija się niemal wszędzie – w radiu, telewizji i oczywiście Internecie tradycyjnym. Dla wielu osób jednak pojęcie to nadal jest dość obce. Co więc kryje się pod pojęciem „Mobilny Internet? Poznajmy najważniejsze tajniki techniczne i użytkowe mobilnego Internetu.

Zacznijmy może od samej definicji Mobilnego Internetu:

Mobilny Internet to specjalnie przygotowane treści, zoptymalizowane pod kątem przeglądania i użytkowania na urządzeniach mobilnych takich jak: telefony komórkowe, iPady, iPody, tablety czy palmtopy. Wszystkie te urządzenia podczas połączenia z Internetem mogą otrzymywać tzw. kontent mobilny, czyli lżejsze wersje serwisów informacyjnych, czy aplikacje specjalnie przygotowane pod kątem tychże urządzeń.

Najważniejszą cechą charakterystyczną mobilnego Internetu jest automatyczne rozpoznanie urządzenia i dynamiczne dopasowanie treści do wielkości ekranu konkretnego urządzenia. Proces ten odbywa się niezależnie od formy połączenia z globalną siecią – poprzez GSM czy też WiFi. Teraz postarajmy się obalić pewien mit, który dość mocno zakorzenił się w głowach niektórych osób.

Polecamy: Vishing – nowa forma kradzieży poufnych danych

Wielu operatorów szumnie chwali się posiadaniem w swojej ofercie mobilnego Internetu. Tak naprawdę jest to połączenie modemu z notebookiem lub netbookiem, które niewiele ma wspólnego z prawdziwym Internetem mobilnym. Pamiętajmy, że jest to jedynie mobilny dostęp do Internetu, a to dwa różne pojęcia. Przeglądanie treści w Internecie korzystając z modemu i notebooka jest tożsame z tym, co możemy przeglądać na biurku przy komputerze podłączonym do Internetu za pomocą kabla.

Warto również wspomnieć o reklamie w mobilnym Internecie, która znacząco różni się od jej odpowiednika w Internecie tradycyjnym. Jak wiemy, reklama w mobilnym Internecie polega na wykorzystaniu powierzchni w serwisach i aplikacjach mobilnych do emisji reklam. W przypadku reklamy w aplikacjach mobilnych, jest ona widoczna w momencie, gdy dana aplikacja łączy się z siecią na przykład w celu aktualizacji oprogramowania lub treści. Reklama nie jest zapisana w aplikacji na stałe, co daje możliwość zmiany wyświetlanego obrazu lub treści. Za każdym razem, korzystając z aplikacji np. serwisu społecznościowego, użytkownik może zobaczyć inny przekaz reklamowy.

Warto zobaczyć: Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...