Początki bankowości elektronicznej na świecie – kiedy to się zaczęło?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Technologia nieubłaganie prze do przodu, czy tego chcemy czy nie. Niemal każda z dziedzin życia została dość istotnie zmieniona na przestrzeni lat. Niezwykły postęp widać głównie w świecie ogólnie pojętej elektroniki. Telefonia komórkowa, internet i telewizja ciągle się rozwijają i rozszerzają na inne szczeble przemysłu. Jedną z takich dziedzin jest bez wątpienia bankowość. Kiedyś, żeby załatwić coś w banku, trzeba było udać się osobiście do placówki, rezerwując sobie wcześniej kilka godzin na stanie w kolejce, obsługę i formalności. Dziś nie jest żadną nowością zawarcie kredytu nie wychodząc z domu. W jaki sposób? I tutaj otworem stoi świat bankowości elektronicznej. Przyjrzyjmy się bliżej bankowości internetowej, zaczynając od genezy powstania.

Zarówno Internet, jak i bankowość elektroniczna, rozwijały się z Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. Rozwój ten postępował bardzo szybko, bo już na początku XXI wieku, powstało ponad 30, wyłącznie internetowych banków, które nie posiadały tradycyjnych, murowanych placówek.

Również w pozostałych częściach świata rozwój bankowości internetowej był imponujący. Tylko na przełomie 7 lat (1995-2002) powstało ponad 3000 instytucji finansowych z funkcją bankowości internetowej. Wystarczy zauważyć, że już w 2000 roku, ponad 23 mln ludzi korzystało z bankowości internetowej. Dodatkowo należy zaznaczyć fakt, że najbardziej rozwiniętymi pod tym względem, są kraje skandynawskie.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

W Polsce również nastąpiły ogromne zmiany w bankowości. Banki zaczęły konkurować między sobą na rynku. Dziś coraz częściej na wybór danego banku przez klienta ma duży wpływ możliwość dostępu do swojego konta poprzez Internet. Kiedyś było to tylko abstrakcją, dziś jest to już wymagana oczywistość.

Należy zauważyć, że niesie to za sobą pewne następstwa. Banki konkurują ze sobą pod względem dostępnych opcji internetowych, firmy informatyczne konkurują ze sobą pod względem oprogramowania do obsługi tych opcji. Wynikiem tego łańcucha ś coraz lepsze, wygodniejsze i bardziej unikalne opcje, jakimi banki mogą zdobywać nowych klientów.

Zobacz również: Jak poprawić funkcjonalność systemowego schowka?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...