Wyłączenia z masy upadłości

Monika Pązik
rozwiń więcej
Składniki mienia nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu. Jednakże nie ma to zastosowania do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych celem zabezpieczenia wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się wyłączenia?

Na podstawie art. 70 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.2012.192.1112) elementy nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu co oznacza, iż przedmioty bądź prawa uznane jako należące do masy nie mogą zostać wyłączone przez syndyka, nadzorcę sądowego lub zarządcę. Podstawą wyłączenia zawartą w tym artykule jest zaliczenie mienia do masy upadłości pomimo, iż nie należy do majątku upadłego. Reguła ta odnosi się do przyjętej zasady, iż wierzyciele mogą sięgnąć do majątku upadłego, aby zaspokoić swoje roszczenia. Przedmiotami podlegającymi wyłączeniu mogą być ruchomości, nieruchomości oraz prawa majątkowe. Należy zaznaczyć, iż w stosunku do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności nie stosuje się wyłączenia z masy upadłości.


Zobacz również:
Upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjna


Zbycie upadłego mienia a wyłączenie


Zróżnicowanie przedmiotu wyłączenia jest uzależnione od podmiotu, który dokonał zbycia upadłego mienia. Konsekwencją zbycia będzie powstanie prawa do świadczenia przyznane osobie, do której należało mienie. Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy, gdy nastąpiło zbycie mienia przez upadłego nienależącego do niego to wyłączeniu podlega świadczenie w zamian za zbyte mienie tylko wtedy, gdy należy do masy upadłości i zostało wyodrębnione. W związku z tym osoba trzecia, do której to mienie należało może żądać wydania świadczenia i dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych w postępowaniu upadłościowym.


W sytuacji, gdy mienie nienależące do upadłego zostało zbyte przez syndyka bądź zarządcę, a które podlegało wyłączeniu wówczas osoba, do której należało to mienie może dochodzić swoich roszczeń nawet w sytuacji, jeżeli świadczenie uzyskane w zamian za zbycie mienia nie należy do masy upadłości oraz nie zostało wyodrębnionej. Z takim roszczeniem może wystąpić również podmiot wnoszący o wyłączenie w razie zmieszania świadczenia upadłego z wzajemnym. Istotne jest, że podmiot uprawniony może domagać się świadczenia wzajemnego jedynie za zbyte mienie. Jeżeli świadczeniem będzie suma pieniężna to podlega ona zaspokojeniu przez osoby trzecie w pierwszej kategorii roszczeń wynikających z podziały mady upadłości. W przypadku poniesionej szkody wynikającej ze zbycia mienia osoba trzecia będzie mogła dochodzić świadczenia wzajemnego od sprawcy szkody. Jednakże, jeżeli mienie zostało zbyte a świadczenie wzajemne nie zostało spełnione wówczas uprawnienie do świadczenia przechodzi z mocy prawa na osobę, której przysługuje prawo do wyłączenia składników z masy upadłości. W tym wypadku nie jest wymagany dodatkowy wniosek bądź jakakolwiek inna czynność prawna, wystarczy bowiem poświadczenie syndyka lub zarządcy, że prawo takie przysługuje.

 


Wniosek o wyłączenie z masy upadłości


Osoba, której przysługuje prawo do wyłączenia mienia z masy upadłości może żądać wydania tego mienia bądź świadczenia wzajemnego wraz z jednoczesnym zwrotem wydatków poniesionych na utrzymanie tego mienia. Jeżeli jednak osoba, która wniosła o wyłączenie, kwestionuje wysokość wydatków na utrzymanie wyłączonego mienia, wówczas należy przyjąć, że dopuszczalne jest wydanie wyłączanego mienia po złożeniu przez tę osobę zabezpieczenia pokrycia wydatków przez złożenie stosownej sumy do depozytu sądowego. Wniosek o wyłączenie z masy upadłości powinien zostać złożony na piśmie z zachowaniem wymogów formalnych pisma procesowego na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ponadto powinien zawierać:


1. dokładne określenie mienia podlegającego wyłączeniu,


2. precyzyjne określenie podstawy wyłączenia,


3. uzasadnienie, w którym należy wykazać prawo przysługujące wnioskodawcy do mienia.


Treść artykułu 73 ust. 1 ustawy nakłada na wnioskodawcę obowiązek przedstawienia twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w toku dalszego postępowania. Wszelkie konieczne twierdzenia powinny zostać zawarte już we wniosku. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powołanie ich we wniosku nie było możliwe. Wniosek rozpoznaje sędzia - komisarz ustanawiając miesięczny termin do rozpoznania wniosku. Postanowienie sędziego podlega obwieszczeniu i wymaga uzasadnienia. W razie oddalenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości wnioskodawca może w drodze powództwa żądać wyłączenia mienia z masy upadłości.


Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...