Zawieszenie działalności gospodarczej a najem lokalu użytkowego

Katarzyna Wojciechowska
rozwiń więcej
 Do końca lipca 2010 r. prowadziłam hurtownię z zabawkami dla dzieci. Byłam czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia 5 sierpnia 2010 r. zawiesiłam prowadzoną działalność gospodarczą. Od tego miesiąca przestałam również składać deklaracje VAT.

1 sierpnia 2010 r. zawarłam jednak umowę najmu, na mocy której oddałam w najem lokal użytkowy, w którym mieścił się mój sklep. Lokal stanowi moją własność. Rozliczenie najmu następuje w okresach miesięcznych. W urzędzie dowiedziałam się, że ze względu na fakt wynajmu lokalu użytkowego, mimo że nie prowadzę już w nim sklepu, nie powinnam zawieszać działalności gospodarczej. Powinnam również za ten okres składać deklaracje VAT i rozliczać należny podatek. Czy to prawda? Przecież nie prowadzę już dotychczasowej działalności gospodarczej.

 

ODPOWIEDŹ

Uzyskane przez Panią informacje są prawidłowe. Mimo że nie prowadzi już Pani dotychczasowej działalności gospodarczej, nadal wykonuje Pani czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Usługi najmu na cele niemieszkalne nie podlegają zwolnieniu z tego podatku. W związku z tym nie powinna Pani zawieszać działalności gospodarczej. Nadal powinna Pani składać deklaracje VAT i wykazywać w nich obrót z tytułu najmu lokalu użytkowego.

WYJAŚNIENIE

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika zatem, że najem jako usługa stanowi działalność gospodarczą, jeżeli jest wykonywany w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Warunek ten jest spełniony. Świadczone przez Panią usługi mają charakter ciągły i są wykonywane dla celów zarobkowych. W konsekwencji najem przez Panią posiadanego lokalu użytkowego, w którym był dotychczas prowadzony sklep, stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że świadcząc ww. usługę najmu, nie przestała Pani być czynnym podatnikiem VAT. W związku z tym nie powinna Pani zgłaszać zawieszenia działalności na potrzeby rozliczania VAT. Nadal powinna Pani świadczone przez siebie usługi najmu dokumentować fakturami VAT oraz składać deklaracje podatkowe na potrzeby podatku od towarów i usług, a także uiszczać należny podatek.

Na prawidłowość takiego postępowania wskazują również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2010 r. (nr IBPP2/443-346/09/ASz) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, odpowiadając na pytanie podatniczki, która zaprzestała prowadzenia działalności w formie sklepu wielobranżowego, zdecydowała się wynajmować budynek, w którym dotychczas mieścił się sklep, jednocześnie zgłaszając zawieszenie działalności na potrzeby VAT, uznał takie postępowanie za nieprawidłowe. W piśmie tym czytamy: Z powyższego wynika zatem, że co prawda Wnioskodawczyni zawiesiła swoją pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną w formie sklepu wielobranżowego, jednakże świadczy jednocześnie usługę najmu budynku sklepu.

Zatem, świadcząc ww. usługę najmu Wnioskodawczyni nie przestaje być podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem czynności najmu wykonywane przez nią (jako Stronę umowy najmu) stanowią odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy. A zatem w tym zakresie Wnioskodawczyni nadal jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zarejestrowany podatnik VAT czynny zobowiązany jest do dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu poprzez wystawianie faktur VAT, za wyjątkiem sytuacji, o których mowa w ww. art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz do składania miesięcznych deklaracji podatkowych i zapłaty należnego podatku.

Reasumując, w opisanej sytuacji, mimo zawieszenia swojej dotychczasowej działalności gospodarczej prowadzonej w formie sklepu wielobranżowego, Wnioskodawczyni winna świadczone przez siebie usługi najmu dokumentować fakturami VAT spełniającymi wymogi określone w § 5 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. oraz składać deklaracje podatkowe dla potrzeb podatku od towarów i usług i uiszczać należne zobowiązanie w obowiązujących ustawowo terminach, o ile w rozliczeniu danego miesiąca wystąpi podatek należny do zapłaty.

Nie może Pani w tym przypadku również korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT ze zwolnienia korzystają usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że wynajem lokali użytkowych nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Świadczone usługi są opodatkowane stawką 23% w 2011 r. (w 2010 r. 22%).

Katarzyna Wojciechowska

PODSTAWA PRAWNA

• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9, art. 20 ust. 6, art. 86 ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 86 ust. 1, art. 97 ust. 1 oraz art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...