Świadectwo pochodzenia towaru

Zbigniew Sokołowski
rozwiń więcej
Świadectwo pochodzenia towaru/fot.Fotolia / ShutterStock
Świadectwo pochodzenia towaru - ‘’certificate of origin’’ - jest jednym z istotnych dokumentów eksportowych występujących w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia importowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Posiadanie tego dokumentu umożliwia importerowi uzyskanie preferencyjnych stawek celnych.

Świadectwa pochodzenia na towary eksportowane z Polski są dokumentami, których wydawanie leży, zgodnie z Ustawą „Prawo Celne” z dnia 19.03.2004 r., w gestii administracji celnej oraz od 01.01.2015 r. także Krajowej Izby Gospodarczej. Na podstawie ustawowych uprawnień Krajowa Izba Gospodarcza wystawia uniwersalne – niepreferencyjne świadectwa pochodzenia. Szczegóły dotyczące tej działalności znajdują się na stronie Krajowej Izby Gospodarczej www.swiadectwapochodzenia.kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza może również wystawiać świadectwa pochodzenia na własnym formularzu, jako dodatkowe zaświadczenia o pochodzeniu, ale jedynie w ściśle określonych i uzasadnionych przypadkach. Głównie jest to związane z wymogami zagranicznych partnerów zapisanych w dokumentach handlowych np. kontraktach czy akredytywach bankowych.

Jeżeli z tych dokumentów wynika potrzeba wystawienia świadectwa pochodzenia przez izbę gospodarczą, eksporter może uzyskać taki dokument przedkładając w Dziale Legalizacji Biura Legalizacji Certyfikacji i Karnetów ATA KIG następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia podpisany przez osoby upoważnione z ramienia eksportera,
  • świadectwo pochodzenia urzędu celnego będące podstawą do wydania świadectwa izby w oryginale do wglądu i kserokopię, która po potwierdzeniu za zgodność z oryginałem pozostaje w KIG,
  • wypełniony formularz świadectwa pochodzenia KIG zgodnie z uzyskanym od administracji celnej świadectwem (zgodność nazwy i ilości towaru, nazwy i adresu eksportera, pochodzenia towaru, innych danych ujętych w tym dokumencie).

Zobacz: Legalizacja dokumentów handlowych i eksportowych

W przypadku, kiedy firma korzysta z usług legalizacyjnych po raz pierwszy, należy dostarczyć do KIG uwierzytelnione kopie dokumentów rejestracyjnych:

  •  dokument z organów rejestrowych potwierdzający prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
  • zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
  • potwierdzenie faktu nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
  • notarialnie potwierdzone wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania eksportera.


Procedury, wzory formularzy i szczegółowe informacje można uzyskać na www.legalizacja.kig.pl


Zbigniew Sokołowski

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...