Obowiązki i odpowiedzialność prowadzącego skład towarów

Monika Burzyńska
rozwiń więcej
inforCMS
Przyjmowanie towarów na skład oznacza dla firm większy zakres obowiązków niż realizacja zwykłych umów przechowania.

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorstwa składowego jest sprawowanie pieczy nad złożonymi na skład towarami. Jest to tak istotne, że przeciwne postanowienie umowy jest nieważne. W odróżnieniu od zwykłego przechowawcy musi ono dokonywać odpowiednich czynności konserwacyjnych. W związku z tym do jego obowiązków należy zabezpieczania towarów przed wilgocią, korozją czy pleśnią itp.

Przedsiębiorca składowy odpowiada za szkodę wynikłą z utraty, ubytku lub uszkodzenia rzeczy w czasie liczonym od przyjęcia jej na skład do wydania osobie uprawnionej. Może się uwolnić od tej odpowiedzialności wykazując, że nie mógł zapobiec szkodzie, mimo dołożenia należytej staranności. Przedsiębiorca składowy nie ponosi odpowiedzialności za ubytek nieprzekraczający granic określonych właściwymi przepisami, a w razie braku takich przepisów - granic zwyczajowo przyjętych. Odszkodowanie nie może przewyższać zwykłej wartości rzeczy. Pełne odszkodowanie przysługuje tylko wtedy, gdy szkoda wynika z winy umyślnej albo rażącego niedbalstwa przedsiębiorcy składowego. W praktyce rażące niedbalstwo często polega na zaniedbaniu obowiązku konserwacji oraz niezabezpieczeniu przed zepsuciem lub zniszczeniem. Odpowiedzialność nie obejmuje ubytków naturalnych, czyli takich, które są związane z naturalnymi właściwościami towarów, np. wysychaniem.

Przedsiębiorca składowy powinien udzielać składającemu informacji o ważnych zdarzeniach dotyczących stanu przyjętych na skład towarów. Chodzi o sytuacje powodujące niebezpieczeństwo uszkodzenia lub zepsucia, zmianę sposobu czy też miejsca przechowywania.

Szczególny obowiązek ciąży na przedsiębiorcy składowym w przypadku towarów narażonych na zepsucie. Jeżeli nie można czekać na zarządzenie składającego, ma on prawo, a gdy wymaga tego interes składającego - także obowiązek, sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności.

Składający pozostaje dysponentem towarów złożonych na skład. W związku z tym musi mieć zapewniony dostęp do nich. Przedsiębiorca składowy powinien umożliwić składającemu obejrzenie rzeczy, dzielenie ich lub łączenie, pobieranie próbek oraz dokonywanie innych czynności w celu zachowania rzeczy w należytym stanie. Może to robić osobiście albo przez swojego przedstawiciela. Nie musi w żaden sposób uzasadniać korzystania z tego uprawnienia.

Ważne!

Różnice między umową składu a przechowania polegają m.in. na tym, że przedmiotem umowy składu mogą być tylko towary, czyli rzeczy ruchome znajdujące się w obrocie gospodarczym. Przyjmujący te towary musi prowadzić przedsiębiorstwo składowe (takiego warunku nie musi spełniać przechowawca)

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...