Czy wiesz na co uważać biorąc kredyt gotówkowy?

Tanie i szybkie kredyty gotówkowe oferuje dziś każdy bank, jednak gdy przyjrzysz się umowie, okazuje się, że nie jest to ani takie tanie ani szybkie. Trzeba uważać na masę gwiazdek i tego, co napisane drobnym drukiem. Oto kilka rzeczy, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Koniecznie dopytaj się o wszystkie koszty kredytu, jakie będziesz musiał ponieść - opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje od przyznania kredytu, opłaty za otwarcie limitu kredytowego, opłaty za dodatkowy rachunek bankowy, koszty ubezpieczenia kredytu itp. Przelicz, czy koszty przestawione ci przez bank nie przekraczają 5 proc. ogólnej wartości kredytu. Teraz to już norma, bo takie jest prawo, jednak dla pewności warto sprawdzić samemu.

Radzę wziąć kredyt na dłuższy okres, płacąc wyższe odsetki lecz mniejsze raty. Mniejsze odsetki i wyższe raty to wprawdzie szybsza spłata, jednak większe ryzyko niespłacenia kredytu jeśli np. twoja sytuacja finansowa nagle się pogorszy.

Jeżeli obawiasz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup koniecznie ubezpieczenie kredytu. W razie nie możności spłaty, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to jest także nieocenione w choroby lub śmierci kredytobiorcy - kredyt nie obciąża wtedy rodziny. Ale nic za darmo – raty kredytu Ida wtedy w górę (w zależności od wybranego pakietu).

Dokładnie przeczytaj dokumenty, które podpisujesz. Jeżeli coś budzi twoje wątpliwości, poproś o wyjaśnienie pracownika obsługi. Pamiętaj, nigdy nie podpisuj czegoś, z czym się nie zgadzasz! Zawsze możesz przecież wybrać inny bank. Nie wymagaj jednak od banku, że będzie we wszystkim szedł ci na rękę - banki również muszą się zabezpieczać i pewne punkty regulaminu, czy ci się to podoba czy nie, trzeba zaakceptować. Jednak jeżeli zamierzasz spłacać raty w terminie, nie musisz się niczego obawiać. Banki są również kontrolowane przez wyższe instytucje.

Koniecznie zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu. Osobiście polecam wziąć niższe raty na większy procent, bo wygodniej i bez strachu się je spłaca. Oprocentowanie kredytu nie może wynosić więcej niż 25 proc.

Wybierz dla siebie wygoda formę spłaty (jeśli istnieje taka możliwość) w ratach równych lub malejących. Jeśli nie jesteś osobą zamożną, weź kredyt z równymi ratami. Ich wysokość nie zmienia się przez cały okres spłaty kredytu, Raty równe sugerowane są osobom o niższej zdolności kredytowej lub osobom, które chcą od początku płacić mniejsze raty. Przy pierwszej racie spłacasz tylko niewielką część kapitału, większość stanowią odsetki. Po pewnym czasie proporcje wyrównują się, żeby pod koniec spłaty płacić małe odsetki i większość kapitału (faktycznie pożyczonych pieniędzy).

Jeżeli stać cię szybszą spłatę kredytu, wybierz raty malejące (wartość raty spada, bo zmniejszają się odsetki). Ale musisz liczyć się z dość wysoką wartością rat początkowych.

Możesz spłacić kredyt szybciej, ale powinieneś zorientować się uprzednio, czy wcześniejsza spłata kredytu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami oraz czy spłacasz kapitał, a nie np. kolejne raty do przodu.

Radzę uważać na kredyty na promocyjnych warunkach. Regulaminy i cenniki mogą się zmieniać (i się zmieniają!) jeżeli koszty nie są wyraźnie określone w umowie. Jeżeli bank proponuje ci w umowie jakieś ogólne warunki wzięcia kredytu i odsyła cię do szczegółowych regulaminów i cenników, lepiej tego nie podpisuj, no chyba, że lubisz ryzykować.

Zastanów się w jakiej walucie korzystniej jest ci wziąć kredyt. Kredyt w złotówkach jest droższy lecz bezpieczniejszy, bo raty nie zależą od wahań kursu. Bardzo popularne są kredyty we frankach szwajcarskich – raty mają mniejsze oprocentowanie, przez co są niższe, lecz ich wysokość może w każdej chwili ulec zmianie z powodu wahań kursu franka szwajcarskiego. Podobnie jest z euro i dolarem. Z reguły nie są to wahania tak duże, że twoje raty z miesiąca na miesiąc gwałtownie wzrosną. Jednak trudno jest przewidzieć jak zmieni się kurs waluty. Najlepiej wyczekać moment, gdy kurs danej waluty będzie najwyższy. Różnica do złotówki jest wtedy najwyższa, więc oprocentowanie raty spada. Kredyty w obcej walucie są korzystne dla mniej zamożnych osób, lecz o silnych nerwach.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...