Jak kontrolować swój budżet domowy

Judyta Boroń
rozwiń więcej
Na co wydajemy najwięcej pieniędzy, czy nasze wydatki są racjonalne

Jeśli na koniec miesiąca jesteście zdziwieni stanem swojego konta, warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co „pieniądze się wydają”. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić, z ograniczaniem wydatków jest dokładnie tak samo jak z postanowieniami noworocznymi. Większość z nas je ma, większość z nich pozostaje na zawsze niespełniona.

Spróbujmy podejść do tematu kompleksowo. Najpierw trzeba ustalić jakie są źródła wydatków, co obciąża budżet domowy? Jeśli będziesz wiedzieć gdzie wydajesz swoje pieniądze i jak dużo to można zacząć się zastanawiać czy wydatki te rzeczywiście są niezbędne i czy przypadkiem nie da się ich ograniczyć

Zacznijmy od ustalenia w jaki sposób będziemy rozliczać budżet, czy będzie to cykl miesięczny czy tygodniowy. Proponuję okresy rozrachunkowe dostosować do cyklu pokrywającego się z wpływami na konto.
Kolejny etap do podzielenie wydatków na grupy według typów, każdy ma trochę inne, charakterystyczne dla siebie potrzeby, jednak wszystkie wydatki można dopasować do określonych grup głównych. Poniżej opracowany przeze mnie podział:

1. Rachunki stałe: czynsz, kredyty, opłaty eksploatacyjne z tytułu zużycia energii, gazu, wody itp., podatki, ubezpieczenia, abonamenty,
2. Wydatki na żywność czyli jedzenie i picie które kupujemy do domu, karmy dla zwierząt,
3. Wydatki domowe: meble, drobne wyposażenie domu, sprzęt AGD, RTV, remonty,
4. Wydatki na ubrania: buty, ubrania,
5. Wydatki transportowe: bilety miesięczne, ubezpieczenie samochodu, paliwo, wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta ,
6. Wydatki na opiekę medyczną: prywatne wizyty u lekarzy, stomatologów, ortodontów, psychologów, psychoanalityków, wydatki na suplementy diety, witaminy, leki,
7. Wydatki na przyjemności: kino, teatr, restauracje, prezenty, książki, płyty, fryzjera, zabiegi kosmetyczne, kosmetyki, hobby.

Jak już dopasujesz wszystkie swoje wydatki do głównych kategorii, pozostaje do wykonania najbardziej żmudna i niewdzięczna praca- teraz trzeba wszystko dokładnie zapisywać i najlepiej robić to systematycznie bo wtedy jest większa szansa, że nic po drodze nie umknie.

Na koniec okresu rozliczeniowego trzeba zsumować wszystkie kwoty i mamy gotowy materiał do analizy. Trzeba podkreślić, że każdy musi podejść indywidualnie do oceny swoich wydatków bo preferencje każdego człowieka są inne. Meloman może nie zjeść obiadu żeby w zamian kupić sobie muzykę ulubionego zespołu a smakosz odda ostatnie pieniądze za sobotni obiad z przyjaciółmi. Wszystko to kwestia gustu i preferencji.

Przy analizie budżetu domowego obowiązuje tylko jedna zasada, naszym celem jest znalezienie oszczędności, ustalenie ze samym sobą i pozostałymi domownikami- z którego punktu naszego budżetu jesteśmy w stanie częściowo zrezygnować lub znaleźć takie źródło zaopatrzenia które zmniejszy ponoszone przez nas do tej pory koszty. Liczenie domowego budżetu nie musi być trudne jeśli wszystko się dobrze zorganizuje. Nagrodą będą dodatkowe pieniądze które na koniec miesiąca zostaną na koncie i wtedy pozostanie tylko zdecydować w co je zainwestować.
Życzę wszystkim cierpliwości w liczeniu i pomysłowości w szukaniu oszczędności

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...