Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i technologii innowacyjnych oraz obowiązujący w tym zakresie system prawny i finansowy to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Spotkanie z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dbyło się 15 stycznia br. w siedzibie PSE-Operator w Konstancinie-Jeziornej.

W opinii wicepremiera ważnym aspektem rozwoju innowacyjności jest swobodna wymiana oraz dzielenie się wiedzą. Jako przykład podał oprogramowanie typu „open source”.

– Licencje takich programów pozwalają kopiować je za darmo oraz dowolnie modyfikować. Ich udoskonalanie i rozpowszechnianie przez ludzi na całym świecie, pociąga za sobą szybki rozwój oraz pomaga eliminować wszelkie błędy – zaznaczył.

Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że MG pracuje nad poprawą efektywności wykorzystania środków publicznych na badania i rozwój. Konkretną zachętą dla przedsiębiorstw są instrumenty zawarte w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

- Wprowadziliśmy kredyt technologiczny i ulgę podatkową oraz możliwość ubiegania się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) – wyjaśnił.

Z kolei w opinii wiceminister Grażyny Henclewskiej niezwykle ważna jest promocja instrumentów wsparcia dla firm.

– Do tej pory udzielono 72 kredyty technologiczne, a status CBR nadano 20 placówkom – powiedziała.

MG przygotowuje również rozwiązania w postaci jednorazowej premii technologicznej. – Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych – podkreślił wicepremier Pawlak.

Poinformował również, że na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 4,44 mld euro, co stanowi 46 proc. całkowitej alokacji.

Działania te wpisują się w szerszy nurt promowania innowacyjności na forum unijnym. Jak poinformował Przewodniczący PE Jerzy Buzek Komisja Europejska pracuje nad nową strategią gospodarczą „UE 2020”.

Jej priorytetem ma być oparta na wiedzy, innowacyjna i ekologiczna, gospodarka rynkowa. Podkreślił, że UE przyjrzy się m.in. faktycznej innowacyjności stref ekonomicznych, funkcjonowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wielkości środków przeznaczonych na badania i rozwój.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...