UOKiK: kolejne zgody na koncentracje

Agencja Rozwoju Przemysłu może przejąć Kopalnię Soli Kłodawa. Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na cztery inne transakcje. Dotyczą one przedsiębiorstw działających na rynkach: motoryzacyjnym, budowy dróg, sprzedaży napojów oraz wydawniczym.

Zarówno Agencja Rozwoju Przemysłu, jak i Kopalnia Soli Kłodawa są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. ARP prowadzi działalność m.in. w zakresie wspierania procesów restrukturyzacji przedsiębiorców oraz zarządzania mieniem przejętym od Skarbu Państwa.

Posiada akcje i udziały w ponad 70 przedsiębiorstwach zależnych. Przejmowana spółka – Kłodawa, zajmuje się wydobyciem i sprzedażą soli. Transakcja ma polegać na przejęciu przez ARP 100 proc. akcji kopalni. Jej celem jest wzmocnienie kondycji finansowej Agencji poprzez przeprowadzenie restrukturyzacji i prywatyzacji Kłodawy.

Kolejna decyzja dotyczy zakupu spółki Electropoli przez Fonds de Modernisation des Equipementiers Automobiles (FMEA). Przedsiębiorcy działają m.in. w branży motoryzacyjnej. FMEA należy do Caisse des Depots, która w Polsce jest obecna m.in. poprzez spółki Autostrada Eksploatacja oraz Stalexport Transroute Autostrada – zajmujące się utrzymaniem płatnych odcinków autostrad. Electropoli jest w naszym kraju właścicielem Electropoli-Galwano Technika, prowadzącej usługi obróbki powierzchniowej i nakładania powłok.

Prezes Urzędu wyraziła również zgodę na przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem Maxpol przez spółkę Lobo – uczestnicy koncentracji prowadzą sprzedaż alkoholu i napojów bezalkoholowych, a także na zakup spółki Poldim, zajmującej się budową i konserwacją dróg przez Silentio Investments, należącą do litewskiego przedsiębiorstwa Tiltra Group.

Ponadto fundusz inwestycyjny Pahoa Investments, do którego należą m.in. spółka windykacyjna Ultimo oraz Herlitz – działająca w branży papierniczej, będzie mógł nabyć 100 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

UOKiK/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...