Przedświąteczny pesymizm przedsiębiorców

Z grudniowego badania koniunktury gospodarczej, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że oceny stanu i perspektyw sytuacji we wszystkich dziedzinach gospodarki są wyraźnie gorsze niż w poprzednich miesiącach. Wyjątkiem jest sektor usług. Ten pesymizm przedsiębiorców jest dość zastanawiający, biorąc pod uwagę poprawę takich wskaźników jak PKB, czy produkcja przemysłowa.

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle wyszedł na plus i wynosił 2 punkty. Niewielkie pogorszenie odnotowano w październiku i listopadzie, gdy wskaźnik wynosił 1 punkt. Oceny wciąż były jednak pozytywne. Grudzień przyniósł dość nieoczekiwanie wyraźne pogorszenie nastrojów i powrót wskaźnika do wartości ujemnych. W sierpniu sięgał on minus jeden punkt, a miesiąc wcześniej minus 4 punkty.

Poprawę koniunktury sygnalizuje jedynie 18 proc. badanych przedsiębiorstw (w listopadzie było ich 20 proc.), a pogorszenie 20 proc. Głównym powodem zmartwienia są ograniczenia dotyczące zarówno bieżących, jak i przyszłych zamówień oraz poziomu produkcji. Z tego zaś wynikają gorsze oceny przyszłej sytuacji finansowej firm.

Ich szefowie zwracają uwagę także na nadmierny stan zapasów, oczekują nieznacznego spadku cen wyrobów i przewidują zwolnienia pracowników na poziomie podobnym jak w listopadzie. Utrzymuje się zróżnicowanie ocen w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Optymizm wykazują przedstawiciele dużych przedsiębiorstw. Pesymizm ocen rośnie tym bardziej, im mniejsza firma.

Patrząc na poszczególne branże, największymi pesymistami są producenci odzieży, wyrobów tekstylnych, metali. Optymistycznie w przyszłość patrzą firmy farmaceutyczne, spożywcze, producenci wyrobów z papieru i chemikaliów.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie pogarsza się systematycznie od trzech miesięcy. W październiku spadł z minus 5 do minus 8 punktów, w listopadzie wyniósł już minus 11 punktów, a w grudniu minus 16 punktów. To poziom najniższy od kwietnia. Jedynie 12 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę, a aż 28 proc. pogorszenie sytuacji.

Powody pogorszenia nastrojów są identyczne jak w przemyśle. Dochodzą do tego kiepskie prognozy dotyczące sytuacji finansowej firm. Problemem jest terminowe ściąganie należności za roboty. Planowane są większe niż w listopadzie zwolnienia pracowników.

Wskaźnik koniunktury w handlu pogorszył się i wyniósł minus 6 punktów, podczas gdy w listopadzie wynosił minus 2 punkty. Utrzymuje się spadek sprzedaży, a za tym idą trudności w regulowaniu zobowiązań. Negatywnie oceniany jest wzrost zapasów towarów. Prognozy są bardziej pesymistyczne niż w listopadzie. Poprawę odnotowują jedynie firmy zajmujące się handlem artykułami gospodarstwa domowego.

W usługach, podobnie jak w poprzednich miesiącach, najbardziej optymistycznie stan i perspektywy koniunktury oceniają przedstawiciele usług finansowych
i ubezpieczeniowych. Wskaźnik koniunktury wzrósł w ich przypadku z 29 do 30 punktów. Poprawę sygnalizuje aż 35 proc. badanych firm, a pogorszenie jedynie 6 proc.

Lepiej radzą sobie także świadczący usługi w zakresie informacji i komunikacji, choć wskaźnik obniżył się z 14 do 13 punktów. W gastronomii sytuacja nie pogorszyła w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wskaźnik koniunktury wciąż wynosi minus 8 punktów.

Gorzej jest w przypadku usług transportowych i magazynowych. Wskaźnik koniunktury obniżył się tu z minus 9 do minus 14 punktów. Poprawę sygnalizuje zaledwie 12 proc. przedsiębiorstw, a pogorszenie 26 proc.

Zobacz także: Praca i kariera Wieszjak.pl  

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...