Firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury

inforCMS
W najbliższym czasie większość polskich firm przewiduje spadek wartości zamówień, a tym samym pogorszenia się sytuacji finansowej – wynika z badania koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach przeprowadzonego przez GUS.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest pozytywnie, podobnie jak w październiku (plus 1 pkt w obydwu miesiącach) i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Odnotowywane ograniczenia bieżącego, a także prognozowanego na najbliższe miesiące portfela zamówień powodują, że produkcja utrzymuje się na poziomie z października br. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku produkcji.

Według danych GUS bieżąca i przyszła sytuacja finansowa są oceniane negatywnie, mimo niewielkich opóźnień w pozyskiwaniu należności od kontrahentów.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w listopadzie negatywne, gorsze niż w październiku (minus 11 wobec minus 8 pkt) i w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Spowodowane jest to większym spadkiem bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a w konsekwencji pogorszeniem sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w listopadzie oceniany negatywnie, podobnie jak w październiku (minus 2 pkt) i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nadal pesymistyczne. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, gorzej niż przed miesiącem.

W listopadzie ze wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę oceniają pozytywnie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (najlepsze oceny w tej grupie jednostek, podobnie jak przed miesiącem – plus 29 pkt – choć mniej korzystne niż w analogicznym miesiącu przed rokiem), informacja i komunikacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w październiku br i listopadzie ub.r. zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku najbardziej znaczące pogorszenie ocen koniunktury sygnalizują jednostki z sekcji edukacja oraz - w mniejszym stopniu - z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Z kolei podobnie jak w ostatnich miesiącach największymi optymistami są jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

GUS/IN

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...