KE walczy z deficytem budżetowym

Kryzys gospodarczy pozostawił wiele państw z deficytem budżetowym przekraczającym 3 proc. limit wyznaczony przez UE. Komisja proponuje terminy na zmniejszenie tych luk.

Rok temu w większości krajów UE nie do pomyślenia były deficyty budżetowe dwu- lub trzykrotnie przekraczające wyznaczony przez UE pułap. Obecnie są regułą. Skutki kryzysu gospodarczego grożą Europie ponowną recesją – podaje serwis informacyjny Komisji Europejskiej.

Wszyscy są zgodni co do tego, że kraje UE muszą przywrócić swoje finanse publiczne do dawnej formy. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak szybko ma to nastąpić?

Z obawy przed zatrzymaniem początków ożywienia gospodarczego, wiele krajów niechętnie zgadza się na cięcia wydatków publicznych w najbliższym czasie. Harmonogram KE daje 13 krajom od dwóch do pięciu lat na przywrócenie dyscypliny fiskalnej.

Zgodnie z zasadami UE obecni i potencjalni członkowie strefy euro muszą utrzymać deficyt budżetowy poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto. Dopuszczalna jest jednak pewna elastyczność, w sytuacji gdy pogarsza się stan gospodarki. Zasady te stanowią część unijnego Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu i mają na celu zapobieganie brakom równowagi, które mogłyby osłabić strefę euro.

KE zaznacza, że w 2007 roku kraje UE zgłosiły średnie deficyty w wysokości 0,8 proc., a w 2008 roku 2,3 proc. Szacuje się, że w tym roku wielkość ta będzie trzykrotnie wyższa i wyniesie 6,9 proc., osiągając aż 7,5 proc. w 2010 roku.

Luka między publicznymi wydatkami i przychodami gwałtownie wzrosła w czasie kryzysu, gdy rządy zwiększyły wydatki na wsparcie swoich systemów bankowych i ożywienie gospodarek. Wraz z gwałtownie spadającymi wpływami z podatków wiele rządów musiało sięgnąć po pożyczki.

Pomimo niskiego oprocentowania spłacanie tego długu jest kosztowne. Jak ostrzegł komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia, jakakolwiek podwyżka oprocentowania może wpływać hamująco na ożywienie koniunktury.

KE/IN

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...