Zmiany w sektorze finansów. Co jest kluczowe w nadchodzącym roku?

Wiedza wielosektorowa w finansach już konieczna / Shutterstock

Wahania cen energii, kursów walut, wzrosty cen surowców, deficyty budżetowe, presja inflacyjna i wyzwania środowiskowe stawiają przed dyrektorami finansowymi nowe wyzwania. Ich rola staje się bardziej strategiczna.

Rozwój finansowy potrzebuje synergii działań 

W globalnym badaniu wzięło udział ponad 100 specjalistów ds. finansów i rachunkowości. Raport wykazał, że organizacje chcąc działać skutecznie potrzebują w obrębie zarządzania finansami uwzględniać połączenie aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Te, które tego nie robią, narażają się na ryzyko i mogą stracić na wartości. Jak zauważyli eksperci istnieje bardzo silny związek między tworzeniem wartości, a strategią firmy. W procesie tworzenia wartości należy wyodrębnić i uwzględnić wiele nowych czynników (finansowych, produkcyjnych, intelektualnych, ludzkich, społecznych i relacyjnych oraz naturalnych). Żaden z nich nie powinien być pominięty. 

Ekspert ds. finansów musi znać się nie tylko na finansach

-       Rola eksperta ds. finansów w dobie ChatGPT i rozwoju relatywnych technologii zmienia się i tworzy nowe obszary, które powinny być bliskie wszystkim specjalistom. Także uwzględnienie potrzeb wszystkich interesariuszy i celów zrównoważonego rozwoju są kluczowe, by pełnić funkcję doradczą w obrębie finansów. Wymaga to stałego podnoszenia kompetencji, szkoleń i poszerzania ich horyzontów - także w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z finansami. - Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska.

 Dynamika zmian społecznych i środowiskowych dodatkowo wpływa na regulacje dotyczące raportowania. Zgodnie z badaniem, bardziej skomplikowane staje się zarządzanie kompleksowe, wynikające z uwzględnienia regulacyjnych powiązań między krajami. Tempo zmian regulacyjnych jest wysokie, a eksperci wskazują, że w niedalekiej przyszłości stanie się jeszcze większym wyzwaniem. 

Kluczowe zarządzanie ryzykiem 

Nowa rola CFO skupia w sobie także mentoring, networking, ciągłe uczenie się i szeroki zakres doświadczeń zdobytych w obecnym miejscu pracy. Również zarządzanie ryzykiem nabiera szczególnego znaczenia. 

W badaniu 57% respondentów stwierdziło, że kultura ryzyka w ich organizacji uległa pozytywnej zmianie po pandemii COVID-19. Według nich, zmiana ta jest kluczowa dla zwalczania i zapobiegania dalszym błędom w zarządzaniu. Respondenci podkreślili również, że wprowadzenie strategii zarządzania ryzykiem umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zróżnicowanymi kulturami organizacyjnymi, a także ryzykiem o trudno wykrywalnym zakresie.

-       Ryzyko, raportowanie ESG i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań - już teraz eksperci finansowi coraz częściej pełnią rolę strategicznych liderów i doradców w swoich organizacjach. Rola CFO ewoluowała więc stosunku do tradycyjnego postrzegania, z jednoczesnym zachowaniem podstawowych obowiązków. Doświadczamy właśnie zmiany roli następnej generacji dyrektorów finansowych. - podsumowuje Agnieszka Jarosz.

Źródło: ACCA Polska

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...