Towary na giełdach: co zyskuje popularność wśród inwestorów?

Inwestycje niestandardowe: miedź, kawa, pszenica / Pixabay

Inwestorzy planujący zdywersyfikować portfolio, mogą sięgać po szeroki zakres instrumentów, wśród których znajdują się nie tylko akcje i obligacje. W co warto zainwestować, aby zdywersyfikować ryzyko?

rozwiń >

Czy warto dywersyfikować portfolio?

Tak właśnie sądzi Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe. Według Manturova: „Dywersyfikacja to ważna strategia, jeśli chodzi o radzenie sobie z inflacją w portfolio inwestycyjnym, a 2022 rok był na to dowodem. Inflacja może zmniejszyć z czasem siłę nabywczą pieniądza, ograniczając wartość instrumentów i źródła dochodów. Dywersyfikując instrumenty pomiędzy różnymi klasami i regionami, inwestorzy mogą potencjalnie zmniejszyć wpływ inflacji, zwiększając przy tym odporność swoich portfolio.

Jeśli natomiast chodzi o towary, niektóre z nich, jak na przykład złoto, srebro, ropa naftowa lub płody rolne, radziły sobie dobrze w okresach inflacji. Te towary na ogół zyskują dzięki rosnącym cenom i zwiększonemu popytowi. Warto rozważyć zainwestowanie w kontrakty ETF na towary lub fundusze wzajemne, aby zyskać dostęp do tych instrumentów.”

Dodanie do portfela inwestora kontraktów na towary, albo funduszy może być więc ciekawym sposobem na ograniczenie ryzyka. A w przypadku wzrostów na wskazanych surowcach, pochodzący z nich dochód może okazać się miłym zaskoczeniem. Jakie towary są popularne wśród inwestorów?

Inwestycje w towary: Ropa naftowa

Ten kluczowy dla światowej gospodarki surowiec nie bez powodu bywa nazywany czarnym złotem. Ropa naftowa jest nie tylko paliwem, ale także surowcem energetycznym i ważnym składnikiem chemicznym, używanym w produkcji plastików. Uważny inwestor musi jednak regularnie analizować liczne czynniki rynkowe, takie jak komunikaty OPEC, wpływające bezpośrednio na wysokość ceny kontraktów na ropę Brent czy WTI. Uspokojenie sytuacji geopolitycznej ostatnio spowodowało spadki cen ropy WTI do poziomu około $70 za baryłkę, jednak w dalszym ciągu pozostaje to instrument o bardzo wysokiej zmienności.

Inwestycje w towary: Złoto

Ten cenny metal jest uważany za tradycyjną bezpieczną przystań w czasach zawirowań gospodarczych i od zawsze cieszy się popularnością. Stabilne złoto jest uważane za bezpieczny sposób na przechowywanie wartości, a podczas okresu pandemii Covid-19, zyskało wiele na wartości.

Inwestycje w towary: Srebro 

Analogicznie do złota, srebro jest także towarem inwestycyjnym, który ma jednak nieco więcej praktycznych zastosowań. Wykorzystuje się je między innymi w medycynie, produkcji elektroniki czy w produkcji paneli słonecznych. Szczególnie to ostatnie zastosowanie może wywoływać zwiększony popyt, ze względu na programy redukcji emisji CO2, poprzez przestawienie sią na ekologiczne źródła energii, wdrażane na całym świecie. Srebro jest wykorzystywane także jako kruszec do produkcji monet, między innymi w Stanach Zjednoczonych, dlatego jest ważnym metalem handlowym.

Inwestycje w towary: Uran

Choć atom nie ma najlepszej prasy, to w istocie należy do jednej z najczystszych form energii. Podstawowym surowcem, wykorzystywanym w elektrowniach atomowych jest uran, którego wydobycie wciąż rośnie. Projekty nowych elektrowni atomowych, między innymi w Polsce sugerują natomiast, że popyt na wydobycie będzie podtrzymany, a dla inwestorów w ten surowiec oznacza to potencjalne zyski. Główni producenci to Kazachtan, Kanada, Namibia i Australia, a ewentualne przerwy w dostawach z tych krajów, wywołane różnymi czynnikami, mogą wpływać na wzrosty cen na giełdach.

Inwestycje w towary: Pszenica 

To być może najważniejszy surowiec należący do płodów rolnych, którego uprawy decydują o cenach żywności na całym świecie. Co ciekawe, największym producentem pszenicy na świecie są Chiny, natomiast w Europie wiodącymi producentami są Rosja, Francja i Ukraina. Zdarzenia geopolityczne, takie jak konflikt za naszą wschodnią granicą wpływa na zmiany rynku dostaw, które bezpośrednio decydują o wahaniach cen kontraktów na pszenicę. Inwestorzy muszą ponadto śledzić plony na świecie, a nawet pogodę, bo susze mogą wywołać niedobory i podbić ceny.

Inwestycje w towary: Miedź

Ten metal wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle, między innymi do produkcji przewodów i elektroniki. Ceny kontraktów na miedź są ponadto papierkiem lakmusowym całej gospodarki. Wzrosty cen miedzi oznaczają bowiem większą produkcję w sektorze przemysłowym i sygnalizują pobudzenie gospodarcze. Tak więc nawet jeśli nie inwestujesz bezpośrednio w kontrakty na ten metal, warto śledzić jego ceny, żeby lepiej zrozumieć bieżące procesy koniunkturalne.

Inwestycje w towary: Kawa

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i ostatnio jej spożycie rośnie nawet w krajach, które nie są tradycyjnym rynkiem dla tego ożywczego napoju, takich jak Chiny. Wszystko to sprawia, że rośnie presja na ceny kawy. Handluje się nią w dwóch odmianach: droższa Arabica i tańsza Robusta. Jak odnotował Bloomberg, rezerwy kawy w hurtowniach spadły do najniższego poziomu od 20 lat, co jest najlepszym dowodem na rosnące zapotrzebowanie. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup tego kontraktu, albo związanego z nim funduszu ETF powinni brać pod uwagę więc nie tylko zbiory surowca, ale też popyt na świecie.

Autor: Dmytro Spilka

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...