Czym jest mentoring w organizacji?

Odkryj moc mentoringu w organizacji: budowanie sukcesu poprzez wzajemne wsparcie / Shutterstock

Mentoring jako motywacja pozytywna. Jakie daje korzyści? Jak wdrożyć?

Budowanie relacji i motywacji

Wybór metody pracy z liderami wymaga znajomości narzędzi oraz technik i wejścia w obszary z jakich motywacja wyrasta. W myśl zasady „co nas motywuje to nas wzmocni”. To również zabezpieczenie poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, poszanowanie dla różnorodności, budowanie relacji, która jest solidnym filarem dla otwartości i zaufania. To właśnie relacja pozwala iść dalej lub dać sobie prawo do odpoczynku, refleksji i koordynowania tempa w jakim lider chce lub jest gotowy się rozwijać.

Dlaczego mentoring?

Mentoring zapewnia obecność i buduje empatyczną komunikację. Pełni funkcję wspierającą, co ma szczególne znaczenie w pracy zdalnej. Wykonywanie swoich obowiązków poza biurem posiada bowiem wiele zalet, lecz również, poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi, może powodować poczucie samotności. Mentoring pozwala określić zarówno potencjał, jak i braki kompetencyjne w zespole. Jest to swego rodzaju droga na skróty. Dzieląc się swoim doświadczeniem ułatwiasz drugiej osobie dojście do celu. Wzmacnia i jednocześnie weryfikuje nowe, często bardzo ciekawe propozycje, które okazują się być bardzo często rozwiązaniem wielu złożonych problemów, zarówno w obszarze biznesu jak i rozwoju osobistego. Mając doświadczenie możesz podzielić się swoimi wnioskami, swoim punktem widzenia, popartym wnioskami z poszanowaniem wyboru drugiej strony. 

Wspaniałą rolą mentoringu jest rozwój talentów. To stopniowe planowanie procesu, dobór metod pracy i późniejszego rozwoju. Bardzo często spektakularne efekty, związane z awansem i poczuciem spełnienia, osoby, z którą współpracuję to dla mnie osobiście poczucie sensu, które daje ogromną motywację i radość – podkreśla Joanna Żądło, Sales Director w Selvoy oraz Mentor w obszarze budowania kompetencji Liderskich.

Z korzyścią dla organizacji i jednostki

Mentoring to nie tylko korzyści dla jednostki, ale i dla całej organizacji. Otwiera i promuje pozytywną atmosferę, współpracę oraz odwagę do eksperymentowania. Pojawiają się nowe pomysły i chęci do angażowania się w postępowe projekty, które mają na celu osiąganie wyższych wyników, nie tylko indywidualnych, lecz również na poziomie zespołowym. 

Mentoring to nie szkolenie, na którym zdobywasz wiedzę. Choć zawiera w sobie narzędzia coachingu – coachingiem nie jest. W mentoringu sięgamy do korzeni, przywołujemy współpracę na poziomie uczeń (mentee) – nauczyciel (mentor), która jest budowana w oparciu o relacje. To uczeń decyduje co chce „zabrać” od swojego doświadczonego nauczyciela, wyposażonego w konkretne kwalifikacje. Co ważne, jest to relacja dobrowolna. Każda osoba jest inna, każda ma inne potrzeby i oczekiwania, Od każdej osoby sam mentor uczy się nowych rzeczy. Można powiedzieć, że każda nowa współpraca poszerza horyzonty i wnosi pewne odświeżenie do wewnętrznych przemyśleń, które tworzysz. Profesjonalny mentor nie tylko posiada niezbędne certyfikaty/akredytację, lecz także nieustannie dba o swój rozwój.

Jak wdrożyć mentoring w organizacji? 

Dróg jest kilka. Jeśli w zespole zbudowane są odpowiednie relacje, oparte na otwartości i zaufaniu, oraz zagwarantowana przestrzeń do popełniania nieuniknionych błędów i wyciągania z nich wniosków, mentorem może zostać członek zespołu. Najczęściej jest to manager, który przejawia do tego naturalne predyspozycje. Po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia może z powodzeniem pełnić wspomnianą rolę. Innym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą zewnętrznym. Wszystko zależy od potrzeb i specyfiki danej organizacji. 

Źródło: Selvoy

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...